Zlatý hattrick? Občas mi ho připomínají, říká hokejový mistr světa z roku 1985

31. říjen 2020  Redakce   Společnost  2104 zobrazení  578 slov

Hokejový útočník a bývalý reprezentant Jiří Šejba se proslavil hattrickem do sítě Kanady při cestě československého národního týmu k titulu mistrů svatě v Praze v roce 1985. Nyní se věnuje trénování v českých soutěžích.

Z hokeje. Foto: MediaShow.czZ hokeje. Foto: MediaShow.cz

Už 35 let uplynulo od slavného úspěchu tehdejší československé hokejové reprezentace na mistrovství světa v Praze. V roce 1985 slavil národní tým titul světových šampionů.

Reklama

A ve všech publikacích o historii hokeje mají od té doby své pevné místo  články o autorovi hattricku do sítě Kanady Jiřím Šejbovi. Právě jeho střelecký kousek  rozhodl o vítězství Československa 5:2 na cestě k mistrovskému titulu.

„Občas mi to někdo připomene, na to se nedá zapomenout,“ glosoval Šejba svoji nejslavnější chvíli v hokejové kariéře pro MediaShow.cz

Šejba kromě zlata na MS 1985 v Praze získal s reprezentací i bronzové medaile na dalších třech světových šampionátech. Startoval také na ZOH 1988 v kanadském Calgary. Jako hráč působil především v Pardubicích, ale okusil hokej i v zámoří, ve Finsku, Slovanu Bratislava na Slovensku.

Po skončení aktivní činnosti se vydal na trenérskou dráhu. V Česku vedl dva kluby v extralize. Pardubice v sezoně 2004-2005 a poté v roce 2008. „Vzpomínám si, že tehdy jsme hráli ve skupině o vyhnutí se baráži. A jelikož jsme měli před posledním Ústím nad Labem v tabulce extraligy velký náskok, dávali jsme v Pardubicích šanci mladým hráčům,“ vybavil si Šejba.

Z Pardubic zamířil do Mladé Boleslavi, která bojovala o udržení v extralize. V letech 2008-2010 byl na střídačce středočeského celku například s Leo Gudasem, Jaromírem Šindelem, Vladimírem Čermákem, Luďkem Bukačem mladším nebo Janem Tlačilem.

„Uteklo to rychle, takový je hokej,“ prohodil Šejba. Potom dlouho působil v Polsku a momentálně je trenérem prvoligového Prostějova.

Známých trenérů, se kterými se Šejba potkal v jednom týmu jako hráč, je v českém hokeji spousta. Například mistry světa ze zmíněného roku 1985 jsou i Miloslav Hořava ze Sparty, Vladimír Růžička z Hradce Králové, Petr Rosol z Kadaně, Antonín Stavjaňa trénuje na Slovensku.

„Tehdy jsme v reprezentaci byli velká parta. Občas se setkáváme samozřejmě při hokeji i s dalšími bývalými spoluhráči, nebo si zavoláme,“
uvedl Šejba.

Výborné renomé si udělal v Polsku, kde během sedmi let byl s týmem GKS Tychy pětkrát ve finále tamní ligy. Letos v listopadu měl polský celek přijet do Liberce ke dvěma zápasům Ligy mistrů. Bohužel soutěž byla zrušena, což mrzí i Šejbu. „Hokejisté z Polska by asi neměli proti Liberci moc šancí, ale byla by to pro ně zkušenost,“ přemítal prostějovský trenér.

Letošní ročník české první hokejové ligy je atypický. „I do hokeje zasahuje nevyzpytatelná doba. Je to velmi těžká soutěž, hodně záleží na financích. Přesto každý celek může porazit každého,“ mínil trenér ještě před nynějším zastavením hokejové sezony v Česku.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9x