Poznal hokej v Chicagu, teď hraje Univerzitní ligu v Praze. To je Jan Kubata mladší

11. listopad 2023  Josef Pešout  Sport  344 zobrazení  743 slov

Skloubit náročná vysokoškolská studia s pravidelnou sportovní činností není snadné, ale mnohým mladým lidem se to daří. Například jedenadvacetiletý Jan Kubata mladší studuje na VŠE v Praze a zároveň hraje hokej v rámci Univerzitní hokejové ligy za jeden z pražských celků.

Hokejista Jan Kubata mladší (pořízeno 10. listopadu 2023). Foto MEDIASHOWHokejista Jan Kubata mladší (pořízeno 10. listopadu 2023). Foto MEDIASHOW

Jeho otcem je Jan Kubata starší. Čtyři roky byl primátorem Ústí nad Labem, předsedou představenstva hokejového klubu HC Slovan Ústečtí Lvi, náměstkem na ministerstvu, členem Poslanecké sněmovny, poté působil v Americe v Chicagu, kde pomáhal firmám a živnostníkům s exportem do USA. Pak byl ředitelem služeb pro exportéry CzechTrade a od 1. října je generálním ředitelem společnosti Veletrhy Brno a.s.

Reklama

Jan Kubata mladší pochází z Ústí nad Labem. A ochotně se o svých dojmech ze sportu i studia podělil v rozhovoru pro MEDIASHOW.cz.

Můžete přiblížit, jak jste se přesně dostal do sportovního prostředí?

Ke sportu měl přivedl můj táta, který dělal u ústeckého hokeje šéfa. Byl velkým fanouškem a chodil jsem s ním na hokej od svých tří let, ani si to nepamatuji. Pak jsem se ho zeptal, jestli bych si to mohl zkusit. Přišel jsem na zimní stadion, ale odmítl jsem jít na led. Bylo to ledové, studené a vůbec se mi to nelíbilo. Místo na bruslích jsem běhal jen v botách a s hokejkou.

Přesto jste se na hokej nezanevřel, ale naopak se mu začal více věnovat. Jak to bylo?

Ve dvanácti letech jsem se dostal s rodinou do Ameriky, kde táta pracoval, a já jsem tam hrál mládežnické soutěže. Po návratu zpátky do Česka po sedmi letech jsem se rozhodoval, co dál. Byl jsem chvíli v karlovarské juniorce a rozmýšlel se, jestli se soustředit na druhou, případně i první hokejovou ligu v Česku, nebo se zapojit do univerzitního hokeje. Věděl jsem, že Univerzitní liga nabírá na renomé. Například bitvy o Prahu jsou mediálně sledované, běží na televizních platformách a třeba pražské derby sledovalo v hale v Holešovicích devět tisíc diváků.

Je těžké dostat se do univerzitního hokejového týmu?

Adepti musí projít výběrem. Není to tak, že kdo si chce zahrát hokej, tak ho vezmou. Trenéři vybírají do jednoho mužstva třeba ze šedesáti kluků a může jich v týmu být jen pětadvacet.

Dá se skloubit aktivní sport na soutěžní úrovni s vysokoškolskými povinnostmi?

Univerzitní liga je super, ale důraz je kladen na školu, která je první, co se týče priorit. Pak následuje hokej. Máme tréninky třikrát týdně a k tomu patří i cesty na zápasy, třeba až do Ostravy.

Jaký je váš přístup k tomu, čím se zabýváte?

Většinou si každý mladý hokejista musí říci po skončení juniorské kategorie, jestli na to má, nebo ne, pokud jde o výhledy na profesionální kariéru. Beru to tak, že jsem dal přednost tomu, abych v životě využíval svůj mozek více než hokejku (úsměv).

Vraťme se ještě krátce k vašemu pobytu v Chicagu.

V Americe jsem studoval od páté třídy a dokončil jsem tam i střední školu. Prošel jsem skoro celým americkým školním systémem. Pokud jde o sportovní stránku, zažil jsem jiný přístup. Každý mládežnický tým měl vlastní posilovnu apod. Chodil jsem na hokejovou NHL a tým Chicago Black Hawks, kde působili i čeští hráči.

Univerzitní hokejová liga - více info na MEDIASHOW.cz

Univerzitní liga ledního hokeje je vysokoškolská univerzitní soutěž v ledním hokeji, která vznikla v sezóně 2019/2020. Ligu založila Česká asociace univerzitního hokeje společně s organizací UNI Sport CZ. Univerzitní ligu ledního hokeje tvoří celkem 9 týmů: Ústí nad Labem, Plzeň, Praha (2x), Brno (2x), Pardubice, České Budějovice, Poruba (Ostrava).

Zdroj: autorský text


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 10x