Robert Kysela byl u titulu Litvínova, velebí trenéry Rulíka a Hořavu a vzpomíná na Jaromíra Jágra staršího

6. únor 2023  Josef Pešout  Sport  559 zobrazení  655 slov

Už osm let uplynulo od historického úspěchu litvínovského hokeje. Tamní extraligový tým získal v roce 2015 mistrovský titul v české nejvyšší soutěži. V roli generálního manažera klubu u toho byl Robert Kysela, známá postava z hokejového prostředí.

Robert Kysela na litvínovském zimním stadionu (leden 2023). Foto MEDIASHOWRobert Kysela na litvínovském zimním stadionu (leden 2023). Foto MEDIASHOW

Mistr světa z roku 1996, který má za sebou hráčskou i funkcionářskou kariéru, sleduje dál vrcholový hokej „jen“ pohledem diváka a pozorovatele, ale pořád má k tomu co říci.

Reklama


Jak vnímáte fakt, že trenéři Radim Rulík a Miloslav Hořava, kteří přivedli Litvínov k historickému triumfu, nyní příjíždějí na litvínovský zimní stadion v pozici soupeřů?

Jsou to top trenéři. Je pravda, že Radim Rulík je na střídačce Pardubic a Miloš Hořava trenérsky šéfuje Spartě. Když tvořili trenérskou dvojici, dokázali velké věci. Ano, udělali s Litvínovem titul, na což máme všichni skvělé vzpomínky. Hokej je ale výjimečný i v několika směrech, ke kterým patří trenérské změny. Je to už trošku jinak, než tomu bývalo ve starých dobách. Tehdy většina hráčů, ale i mnozí trenéři působili v jednom, maximálně dvou klubech. Dnes se přestupuje mezi kluby často. Někdo méně, někdo více.

Asi jste na to odpovídal už mnohokrát, ale přesto: co stálo za zmíněným senzačním úspěchem Litvínova?

Vybavuji si to tak, že nešlo o dílo jednotlivců. Součástí trenérského týmu byl vedle Rulíka a Hořavy i trenér brankářů Zdeněk Orct, který vypiplal brankáře Pavla Francouze. A samozřejmě jsme měli kromě skvělého gólmana i vynikající hráčský kádr v útoku i v obraně.

Říká se, že se sešla spousta pozitivních okolností.

Určitě ano. Tým byl dobře poskládáný ze zkušených i dobrých mladých hráčů. Parta byla alfou a omegou. Že se všechno povedlo, byla i zásluha Jirky Šlégra, který hodně působil na Martina Ručinského. Jsou to kamarádi od dětství a už od žáků snili o tom, že vyhrají v Litvínově titul. Martin Ručinský už chtěl končit s hráčskou kariérou, ale Jirka Šlégr ho přemluvil ve stylu: zkusíme to, máme dobré mužstvo a že s gólmanem a trenéry Rulíkem a Hořavou to půjde. Martin Ručinský se nechal přemluvit a za mě byl v té době nejlepším hráčem extraligy.

Jaká je vaše hokejová současnost?

Pomáhám v Litvínově trénovat mládež, konkrétně čtvrtou třídu. Letos mi bude pětapadesát let. Uteklo to, samozřejmě to letí všem. Kromě Litvínova vzpomínám z hráčské éry i na Kladno. V období výluky v NHL jsem se potkal v kladenském dresu i s Jaromírem Jágrem. Hrál jsem na Kladně i s dalšími osobnostmi. Srdce mám ale v Litvínově. Tady žiju a byl jsem jako manažer u titulu.

A vaše preference mezi Litvínovem a Kladnem?

Pokud hraje Kladno s jiným soupeřem, než s Litvínovem, fandím Kladnu. Jak jsem řekl, mám i na Kladno hezké vzpomínky. Proto mě zarmoutilo a hrozně mě mrzí, že nedávno zemřel pan Jaromír Jágr starší. Měl jsem s ním špičkové, nadstandardní vztahy. Byl to fajn chlap, který víceméně držel klub nad vodou. Byl majitelem klubu a co řekl, to platilo. Na operativní řízení měl ale svoje lidi.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4.03 hvězdiček / Hodnoceno: 39x