Trenér Jaroslav Šilhavý skončil u fotbalové reprezentace. Na EURO 2024 v Německu ji povede někdo jiný

21. listopad 2023  Redakce   Sport  316 zobrazení  771 slov

Zásadní zpráva pro český fotbal. To je oznámení hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého, že u reprezentace se současným realizačním týmem končí. Stalo se tak po vítězném duelu s Moldavskem (3:0) v Olomouci. Touto výhrou v závěrečném kvalifikačním utkáním si český národní tým zajistil postup na mistrovství Evropy 2024 do Německa.

Ilustrační snímek - fotbalový stadion v Olomouci, kde trenérJroslav Šilhavý oznámil, že končí u reprezentace. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - fotbalový stadion v Olomouci, kde trenérJroslav Šilhavý oznámil, že končí u reprezentace. Foto MEDIASHOW

Jaroslav Šilhavý se ke svému kroku vyjádřil na tiskové konferenci v Olomouci. "Přestože teď máme radost, tak už před zápasem jsme se rozhodli, že pokračovat nebudeme. Oznámil jsem to (předsedovi FAČR) Petru Fouskovi. Tlak už byl enormní, někdy jsem to ani nechápal. I to přispělo k našemu rozhodnutí.

Reklama

Jaroslav Šilhavý vedl reprezentaci od září 2018.

Jak uvádějí média a sám trenér to potvrdil, k jeho rozhodnutí částečně přispěl také incident z noci ze soboty na neděli, kdy tři zkušení hráči obránci Jakub Brabec s Vladimírem Coufalem a útočník Jan Kuchta navštívili v Olomouci diskotéku a kvůli porušení týmových pravidel byli vyřazeni z mužstva.

"Nečekal jsem to, hodně mě to ranilo, nicméně už to v nás zrálo nějakou dobu. Tyhle události taky na to měly vliv, ale nebylo to úplně to zásadní. Už jsme tu nějaký pátek, ta situace kolikrát eskalovala," svěřil se Šilhavý na tiskové konferenci.

Úspěšná Šilhavého fotbalová kariéra

Jaroslav Šilhavý během své ligové kariéry odehrál 454 zápasů v nejvyšší soutěži, čímž je na druhém místě historických tabulek za stále aktivním hráčem Milanem Petrželou ze Slovácka.

Jaroslav Šilhavý nastupoval za vícero klubů včetně Slavie Praha a Viktorie Žižkov, kde také s aktivní činností skončil. Nicméně v klubu zůstal a stal se asistentem trenéra po boku Zdeňka Ščasného a poté Vítězslava Lavičky.

Následně v roce 2002 přešel do pražské Sparty, kde rovněž zastával asistentský post u několika zkušených koučů, jako byli Jiří Kotrba, František Straka, Jaroslav Hřebík, Stanislav Griga. Šilhavý si vyzkoušel i práci trenéra béčka pražské Sparty.

Trenérské triumfy v Liberci i ve Slavii

Bohatý je ale výčet angažmá Jaroslava Šilhavého v roli hlavního trenéra v první lize.

Působil na Kladně, v Plzni, Českých Budějovicích a výraznou stopu zanechal ve Slovanu Liberec, s nímž v roce 2012 vyhrál českou ligu a tým poté úspěšně startoval v evropských pohárech.

Od léta 2014 vedl Šilhavý celek Jablonce, odkud zamířil do Dukly Praha. V ní trénoval jen krátce, protože přijal nabídku z pražské Slavie a s ní v roce 2017 vyhrál svůj druhý mistrovský titul.  Ve Slavii Šilhavý skončil na počátku roku 2018, kdy jej vystřídal Jindřich Trpišovský a tento kouč je ve Slavii dodnes.

5 let trenérem reprezentace

Na podzim 2018 byl Jaroslav Šilhavý jmenován hlavním trenérem české reprezentace, s níž došel na turnaji EURO 2020, hraném ale v roce 2021, až do čtvrtfinále. Tým pak sice nepostoupil na MS 2022,  v právě ukončené kvalifikaci se však česká reprezentace probojovala na EURO 2024.

Hráči mu v kabině poděkovali dlouhým potleskem.

„Ale život jde dál, kluci jsou zvyklí na to, že trenéři přicházejí a odcházejí. Myslím, že nějaké vazby na některé hráče mám, budu na ně rád vzpomínat. Proběhlo rozloučení a popřáli jsme jim hodně štěstí na Euru," uvedl Jaroslav Šilhavý.

Jaroslav Šilhavý nebude jako trenér v roce 2024 v Německu, kde se odehraje mistrovství Evropy.

Mistrovstí Evropy ve fotbale (EURO 2024) - více info ze soutěže na MEDIASHOW.cz

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024, označované též jako UEFA Euro 2024, Euro 2024 bude 17. Mistrovství Evropy ve fotbale konané od 14. června do 14. července 2024 v deseti německých městech.

Hraje se ve městech Berlín, Mnichov, Frankfurt, Lipsko, Gelsenkirchen, Dortmund, Stuttgart, Hamburk, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem.

Televizní práva pro český trh získala Česká televize, která EURO 2024 odvysílá na ČT Sport.

SOUVISEJÍCÍ: Všechny články o EURO 2024 na jednom místě

Zdroj: autorský text


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x