Trenér Pavel Marek: Historický titul s Třincem? Kluci byli posedlí hokejem

11. listopad 2023  Josef Pešout  Sport  264 zobrazení  687 slov

Hokejový klub z Třince získal od roku 2011 pět mistrovských titulů v extralize. Je to obdivuhodná bilance i s přihlédnutím k tomu, že v roce 2020 se soutěž nedokončila a tudíž se ani neuděloval pohár. U historického prvního triumfu byl v roli hlavního trenéra Pavel Marek. Po něm se coby trenéři radovali Václav Varaďa (dokonce třikrát) a naposledy Zdeněk Moták.

Hokejový trenér Pavel Marek (první polovina listopadu 2023). Foto MEDIASHOWHokejový trenér Pavel Marek (první polovina listopadu 2023). Foto MEDIASHOW

„Kluci byli posedlí hokejem, doslova mu propadli,“ podotkl Pavel Marek v rozhovoru pro MEDIASHOW.cz. Hovořili jsme s ním před zápasem Příbrami, kde trenérsky působí ve druhé hokejové lize.

Reklama

U Pavla Marka stojí za znímku, že během dosavadní sportovní kariéry vyhrál jako hráč dvakrát československou ligu s Pardubicemi a kromě zmíněného trenérského titulu s Třincem získal v roli generálního manažera ve stejném klubu i post vicemistra za druhé místo.

Hráčská éra, trenérská kapitola i manažerská praxe. Co mají společného?

Každá tahle oblast je jinou sférou, prostě úplně něco odlišného. A tudíž se to nedá porovnávat.

Přesto jste zvládal všechny tyto role. Jak se vám to povedlo?

Měl jsem štěstí na to, že jsem přišel do Pardubic v době, kdy se tvořilo vynikající mužstvo. Byla to nádhera, výborní hráči. Pardubice jsou hokejovým městem. Člověk hraje pod tlakem a snaží se ze sebe vyždímat to nejlepší. Byl jsem u titulů z let 1987 a 1989.

Za jakých okolností jste se dostal na trenérskou lavičku Třince?

Jak už to tak bývá, byla to vyloženě náhoda. Do té doby jsem působil u mládeže a s kolegou Břetislavem Kopřivou jsme vedli českou reprezentační osmnáctku na mistrovství světa v Piešťanech. V Třinci se uvolnila pozice trenéra, když Tonda Stavjaňa odcházel do Zlína. Třinec neměl kouče a volba padla na mě. Pak jsem v klubu vydržel na různých pozicích patnáct let.

Můžete přiblížit období, kdy se v Třinci začala formovat, dalo by se říci,  zlatá a medailová dynastie?

Tým se tvořil už delší dobu před titulem v roce 2011. A jména hráčů jako Varaďa, Bonk, Martin Růžička, Krajíček, Zíb a další znamenala nesmírnou kvalitu. Vzpomínám si, že Martin Růžička byl už v té premiérové mistrovské sezoně jedním z tahounů mužstva a je jím dodnes. Už od začátku soutěže se všechno jevilo dobře, vyhráli jsme základní část i play off s titulem. To se v tak nabité extralize v jedné sezoně povede málokomu. Dokázali jsme obojí a byli jsme takříkajíc neporazitelní.

Jak byste tehdejšího třineckého mistra charakterizoval?

Kluci byli posedlí hokejem, doslova mu propadli a prostě jím žili. Naprosto dobře se s nimi pracovalo. Každý hráč i trenér byl součástí týmu. Nechci tvrdit, že jsme něco zahájili, jestli to byl milník v historii klubu. Ale určitě šlo o průlom a skok do špičky, na který se tam do té doby čekalo.

Tipsport extraliga ledního hokeje - více info ze soutěže na MEDIASHOW.cz

Extraliga ledního hokeje je česká nejvyšší hokejová soutěž pod názvem Tipsport extraliga. V ročníku 2023/2024 hraje 14 týmů. Mistrovský titul obhajuje Třinec, poslední tým čeká baráž o udržení.

Díky titulárnímu partnerovi extraligy lze sledovat všechny zápasy v live streamech na TV Tisport. Kromě 23 zápasů v základní části (vysílá ČT Sport) je extraliga vysílána na placeném kanále O2 TV Sport. Ta ve své multidimenzi vysílá všechny duely.

SOUVISEJÍCÍ: Všechny články o Tipsport extralize na jednom místě

Zdroj: autorský text


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x