TikTok rodiče u dětí neřeší, přitom by měli. O čem je čínská aplikace?

3. leden 2020  Redakce   Technologie  2810 zobrazení  407 slov

Málokdo tuší, že čínská firma ByteDance existuje, natož že stojí za rekordně rostoucí aplikací TikTok. Sedm let existující startup s aplikací, kterou si oblíbily především děti od 13 do 15 let, rekordně roste.

Sociální média, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comSociální média, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

Firma nemá jen sociální síť s aplikací TikTok, ale i další. Ale TikTok je výjimečný tím, že roste o 407 %.

Reklama

Skok ze 130 milionů stažení v roce 2017 na 660 milionů v roce 2018 nešlo přehlédnout. Proto se o TikToku začal zajímat i média.

Málokdo ale tuší, o co jde. Proč je aplikace takovým hitem u dětí.

TikTok byl spuštěn v roce 2016 pod názvem Douyin, v listopadu 2017 koupil za jednu miliardu dolarů sociální síť Musical.ly (tehdy měla okolo 100 milionů měsíčně aktivních uživatelů) a v srpnu 2018 se obě sítě spojily do dnešního TikToku.

Ten se v první polovině roku 2018 stal nejstahovanější aplikací pro iOS a dnes působí na 150 trzích, je přeložený do 75 jazyků a v červnu 2018 měl 500 milionů měsíčně aktivních uživatelů, napsal web Lupa.cz.

Potíž s TikTokem je to, že nemá zábrany a cílí především na děti. TikTok je mobilní aplikace, sociální síť založená na krátkých vertikálních videích, webovou podobu má ale už od počátku. Prochází rychlým vývojem a doplňováním funkcí.

V Česku na počátku roku 2019 TikTok používalo 28,48 % dětí (viz České děti v kybersvětě od e-bezpeci.cz) a jeho obliba stále stoupá.

Rodiče přitom prakticky netuší, že něco takového vůbec existuje a že by to měli v telefonech hledat a řešit.

TikTok má profily veřejné, soukromí se příliš neřeší. Čínský vlastník chce ovládnout trh.

Jak dále napsal web Lupa.cz, aplikaci si stačí stáhnout a algoritmus okamžitě, i bez založení účtu, začne poskytovat záplavu videí z "okolí".

"TikTok je rájem pro pedofily i sexuální predátory. Je zaplavený kyberšikanou, ale i dětskou pornografií či sexuálním obtěžováním a nechybí na něm ani záplava podvodných účtů a masivní propagace služeb pro dospělé," konstatoval web.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x