Unikátní aktuální exteriérová výstava ENERGIE A CIVILIZACE bude k vidění v Lounech

25. květen 2022  Redakce   Technologie  1326 zobrazení  745 slov

Udržitelná budoucnost – aktuální téma, na které navazuje již druhá unikátní výstava z produkce společnosti Medialogue s názvem ENERGIE A CIVILIZACE, bude k vidění v červnu přímo v centru města Louny.

Ilustrační snímek z náměstí v Lounech. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z náměstí v Lounech. Foto MEDIASHOW

Expozice řeší prostřednictvím čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace. V noci solárně nasvícené panely s fotografiemi a texty nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna.

Reklama

Výstava bude zahájena na Mírovém náměstí v Lounech v pátek 3. června 2022 v 15 hodin. K vidění bude zdarma do 21. června 2022.Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“, nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost i prosperitu.

Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti.

„Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.

Záštitu výstavě poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Louny – perla na řece Ohři

Energeticky důležitá je pro město protékající řeka Ohře. Louny jsou známé především produkcí vysoce kvalitního chmele. Pořadatelem výstavy je Galerie Benedikta Rejta.

„Výstava Energie a civilizace nás oslovila svojí aktuálností. Jsme rádi, že můžeme tento projekt představit v Lounech. Venkovní expozice bude synergicky doprovázet největší výstavu Galerie Benedikta Rejta v roce 2022, a to s názvem Voda. Obě výstavy ukazují ta nejcitlivější témata, ke kterým je třeba směrovat pozornost společnosti. Propojovat umění, vzdělávání a vědu je v dobách proměňujícího se světa nanejvýš důležité. K tomuto procesu přispíváme prezentací tvorby uměleckých, vědeckých i pedagogických osobností,“ upřesňuje MgA. Kateřina Melenová, ředitelka Galerie Benedikta Rejta.

Mezi zajímavosti expozice patří například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého 2 miliardy let v lokalitě Oklo v Africe. Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra.

„Výstava Energie a civilizace je v pořadí již druhá, která se týká udržitelné budoucnosti nás všech. Těmito tématy se dlouhodobě zabývám, protože je potřeba lidem neustále připomínat, že odpovědnost za naši budoucnost je záležitostí každého z nás. A dělá mi radost, že mnoho lidí i díky těmto výstavám uvažuje o naší společné budoucnosti s větší zodpovědností,“ uzavírá MgA. Olga Menzelová, producentka výstavy.

Partneři výstavy

Generálním partnerem putovní výstavy je Skupina ČEZ.Partnery výstavy jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, město Louny, Ústecký kraj, Informační centrum města Louny, ČEPS, ČEPRO, ČSOB, Svaz vodního hospodářství a Povodí Ohře. Pořadatelem je Galerie Benedikta Rejta v Lounech ve spolupráci s Informačním centrem města Louny. Organizátorem je společnost Medialogue.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x