V Česku je aplikace XPass. Lidé mohou přes ní vyslovit souhlas se sexuálním stykem

23. červen 2022  Redakce   Technologie  1080 zobrazení  186 slov

Vytvořit bezpečné sexuální prostředí chce nová mobilní aplikace XPass. Její pomocí mohou lidé vyjádřit oficiální souhlas se sexuálním stykem. Aplikaci si lze zdarma stáhnout pro iOS a Android.

Smartphone, ilustrační foto. Foto PIXABAYSmartphone, ilustrační foto. Foto PIXABAY

„Ambicí projektu je výrazně snížit počet sexuálních trestných činů, ale i křivých obvinění,“ uvedla zakladatelka projektu Alena Sadílková.

Reklama

Podle autorů projektu aplikace reaguje na trend legislativy západních zemí a Evropské unie o povinnosti obviněné osoby ze sexuálního násilí zajistit důkaz o tom, že k danému sexuálnímu aktu byl udělen souhlas.

V aplikaci si mohou lidé domluvit souhlas či nesouhlas s různými sexuálními praktikami. Lze si v ní nastavit kontaktního člověka pro situace v ohrožení, má i mechanismus proti udělení souhlasu pod nátlakem.

Podle Aleny Sadílkové informace je uložená v aplikaci a dostanou se k ní pouze na žádost orgány trestné v trestním řízení.

Největší zájem o aplikaci očekává Sadílková u mladé generace, protože má podle ní tendenci k digitalizovanému životnímu stylu s mobilními aplikacemi a sociálními sítěmi.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 9x