Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Vladimír Kýhos v roce 2020 zachraňoval Litvínov v extralize
Vladimír Kýhos

Po skončení hráčské kariéry Vladimír Kýhos kromě působení ve svém mateřském klubu trénoval i v dalších českých extraligových týmech.

Litvínovského patriota potěšilo, když byl pozván na Setkání legend. A tudíž má své pevné místo mezi osobnostmi, které odehrály za Litvínov alespoň deset sezon. Tuto metu „splňuje“ a je ve společnosti ikon československého a posléze českého hokeje.

„Bylo to příjemné, že jsme se snad poprvé sešli v Litvínově takhle pohromadě. A že si na nás někdo vzpomněl. Za Litvínov nehráli dlouho jen Ivan Hlinka, Jiří Šlégr, Robert Reichel, Martin Ručinský a podobné hvězdy, ale i spousta dalších a především dobrých hokejistů,“ podotkl Vladimír Kýhos na okraj zmíněného Setkání legend pro MEDIASHOW.cz.

Někdejší útočník a později extraligový kouč absolvoval řadu trenérských štací.

„V Litvínově jsem začal trénovat dorost a získali jsme dva tituly. Moje první angažmá u áčka Litvínova bylo s Jaroslavem Hüblem starším. Přebírali jsme tým před koncem sezony po Františku Vorlíčkovi. Rok poté, tedy v roce 1996, jsem byl asistentem Josefa Beránka staršího a dostali jsme se do finále extraligy proti Vsetínu,“ nemusí Vladimír Kýhos lovit v paměti, protože takové chvíle jsou ve vzpomínkách stále živé.

Vsetín byl bezkonkurenční

„Kdo sledoval hokej, tak už tehdy věděl, že Vsetín je bezkonkurenční. A prosadit se proti němu bylo pro všechny jeho soupeře ve finále v letech 1995-2001 prostě těžké. Dosáhl legendární série. Kdežto my jsme byli proti němu limitovaní i vinou zranění hráčů,“ rozebíral Vladimír Kýhos s nadhledem.

Byť působil dlouho v Chomutově, zapsal si pak v dalších letech pestrý trenérský životopis. V několika obdobích stál na střídačce nejen Litvínova a Karlových Varů, ale také Komety Brno a trénoval rovněž Třinec, Hradec Králové i Mladou Boleslav.

„V Brně byla Kometa pod mým vedením druhá a třetí, přesto jsem skončil. Tak to bylo,“ pokrčil rameny.

Památné je Kýhosovo působení v Litvínově na konci sezony 2019/2020. Týmu se nedařilo, a tak nastala změna trenéra.

„Tenkrát do toho nechtěl nikdo jít. A neuměl jsem si představit, že bychom po případném sestupu museli v Litvínově chodit místo na extraligu jen na první ligu. A kdo jiný by tu zodpovědnost za záchranu měl vzít, než někdo místní. Tehdy mě oslovil generální manažer Jiří Šlégr, který byl i trenérem,“ vybavuje se Vladimír Kýhos okolnosti svého nástupu k týmu.

Rozhodovalo se v duelu s Kladnem

O osudu Litvínova se rozhodovalo v posledním kole v duelu s Kladnem.

„Věděl jsem, že ten zápas vyhrajeme a ligu udržíme. Předtím jsme se potkali už za mě s Kladnem dvakrát doma i venku a přehrávali jsme ho. Prostě jsem byl přesvědčen, že nemůžeme prohrát, což se potvrdilo,“ vrací se Vladimír Kýhos o čtyři roky zpět.

Tehdy byli jeho asistenty Radim Skuhrovec a Jindřich Kotrla. Nejen trenér Kýhos, ale ani oni v Litvínově momentálně nepůsobí. Skuhrovec nedávno pracoval jako asistent v prvoligových Litoměřicích a teď je stejně jako Kotrla u mládeže v Českých Budějovicích.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama