Hradecko-pardubická aglomerace slavnostně ukončila první sedmiletku

14. listopad 2023  Redakce   Události  234 zobrazení  950 slov

Představení úspěchů integrovaných územních investic, prezentace nejvýznamnějšího integrovaného projektu, rekonverze Automatických mlýnů v Pardubicích či předání pamětních listů klíčovým partnerům.

Ilustrační snímek - Krajský úřad v Hradci Králové (září 2023). Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - Krajský úřad v Hradci Králové (září 2023). Foto MEDIASHOW
o Pardubic se sjeli významní hosté pozvaní na Konferenci ITI k ukončení programového období 2014–2020, aby společně zrekapitulovali uplynulých sedm let. Setkání zahájilo úvodní video věnované právě průběhu rekonstrukce tohoto mimořádného areálu, zapsaného mimo jiné také na seznam národních kulturních památek.
Reklama
Akce, jejímž hlavním cílem bylo oficiálně uzavřít sedmileté dotační období a vyhodnotit úspěšnost čerpání evropských peněz pomocí ITI, se zúčastnilo mnoho klíčových partnerů z řad největších měst v aglomeraci, obou krajů, univerzit, místních akčních skupin, ministerstev či významných žadatelů.
Když města Hradec Králové a Pardubice začala debatovat o možnosti společného postupu při získávání prostředků z Evropské unie, byly ambice obou krajských metropolí neskromné. Hradecko-pardubické aglomeraci se podařilo rezervovat u pěti operačních programů dotační peníze dosahující 3,5 miliardy korun, reálně žadatelé vyčerpali téměř 3,2 miliardy.
„Celkově hodnotím ITI jako velmi úspěšný počin, díky kterému se podařilo posunout řadu oblastí v území kupředu – v krajských městech jezdí ekologičtější vozidla hromadné dopravy, školy ve městech i v menších obcích získaly nové odborné učebny, řada památek se dočkala zásadních oprav, univerzity z Pardubic a Hradce Králové začaly spolupracovat na výzkumných projektech a v aglomeraci máme kvalitnější vodu,“ uvedl primátor Pardubic Jan Nadrchal jen toho, na co dotační prostředky přispěly.
„Město Hradec Králové vnímá rozhodnutí o vytvoření společné aglomerace s Pardubicemi velmi pozitivně. Díky ITI se nám podařilo zahájit a účinně vést dosud chybějící intenzívní dialog a spolupráci nejen mezi oběma městy, ale také s oběma kraji. Výsledkem jsou projekty, které nám pomáhají řešit aktuální problémy celého území. O investicích nyní nepřemýšlíme izolovaně, ale integrovaně. A to byl jeden z hlavních důvodů, proč ITI vzniklo,“ doplnil náměstek primátorky Hradce Králové zodpovědný za rozvoj, investice a dotace Lukáš Řádek.

Hradecko-pardubická aglomerace tak oficiálně ukončila první programové období s nástrojem ITI určeným k čerpání evropských dotací.

Do Pardubic se sjeli významní hosté pozvaní na Konferenci ITI k ukončení programového období 2014–2020, aby společně zrekapitulovali uplynulých sedm let. Setkání zahájilo úvodní video věnované právě průběhu rekonstrukce tohoto mimořádného areálu, zapsaného mimo jiné také na seznam národních kulturních památek.

Akce, jejímž hlavním cílem bylo oficiálně uzavřít sedmileté dotační období a vyhodnotit úspěšnost čerpání evropských peněz pomocí ITI, se zúčastnilo mnoho klíčových partnerů z řad největších měst v aglomeraci, obou krajů, univerzit, místních akčních skupin, ministerstev či významných žadatelů.

Když města Hradec Králové a Pardubice začala debatovat o možnosti společného postupu při získávání prostředků z Evropské unie, byly ambice obou krajských metropolí neskromné.

Hradecko-pardubické aglomeraci se podařilo rezervovat u pěti operačních programů dotační peníze dosahující 3,5 miliardy korun, reálně žadatelé vyčerpali téměř 3,2 miliardy.

"Celkově hodnotím ITI jako velmi úspěšný počin, díky kterému se podařilo posunout řadu oblastí v území kupředu – v krajských městech jezdí ekologičtější vozidla hromadné dopravy, školy ve městech i v menších obcích získaly nové odborné učebny, řada památek se dočkala zásadních oprav, univerzity z Pardubic a Hradce Králové začaly spolupracovat na výzkumných projektech a v aglomeraci máme kvalitnější vodu,“ uvedl primátor Pardubic Jan Nadrchal jen toho, na co dotační prostředky přispěly.

"Město Hradec Králové vnímá rozhodnutí o vytvoření společné aglomerace s Pardubicemi velmi pozitivně. Díky ITI se nám podařilo zahájit a účinně vést dosud chybějící intenzívní dialog a spolupráci nejen mezi oběma městy, ale také s oběma kraji," konstatoval náměstek primátorky Hradce Králové zodpovědný za rozvoj, investice a dotace Lukáš Řádek

"Výsledkem jsou projekty, které nám pomáhají řešit aktuální problémy celého území. O investicích nyní nepřemýšlíme izolovaně, ale integrovaně. A to byl jeden z hlavních důvodů, proč ITI vzniklo,“ doplnil náměstek primátorky Hradce Králové.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x