V Rokycanech myslí na rozvoj města. Na okraji centra vznikne 16 stavebních parcel

23. červenec 2023  Redakce   Události  504 zobrazení  303 slov

Na okraji centra města Rokycan v Plzeňském kraji je již od konce 19. století Bílá halda. Ta je pozůstatkem po provozu Bedřichovy hutě, kde jsou navršené hromady strusky. V letech 1883 až 1902 se v huti vytavilo 233 700 tun surového železa. Doposud se na pozemku města nachází přibližně 25 tisíc tun materiálu.

Ilustrační snímek z Rokycan v Plzeňském kraji (červenec 2023). Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Rokycan v Plzeňském kraji (červenec 2023). Foto MEDIASHOW

Město proto nemůže využít pozemek kousek od centra města Rokycan ke stavebním parcelám. O haldu nebyl zájem ani jako o stavební materiál.

Reklama

Zastupitelstvo města schválilo záměr prodeje pozemkové parcely Bílé haldy, přihlásil se jeden zájemce. S ním  byla 9. června 2023 podepsána smlouva o budoucí smlouvě kupní, darovací a o zřízení věcného břemene, která ho zavazuje, aby do roka od podpisu smlouvy odvezl veškerý nahromaděný materiál.

Do roku 2026 by měl vybudovat 16 stavebních parcel. Budoucí kupující již začal se samotným odvozem materiálu.

„Naším cílem je konečně odvézt materiál z prostoru Bílé haldy. Bohužel předchozí snahy vždy skončily neúspěšně. Jedná se o klidnou lokalitu na okraji centra města, která doposud neslouží schválenému účelu, a to individuální výstavbě rodinných domů,“ vysvětlil starosta města Rokycan Tomáš Rada.

„Budoucí kupující musí do roka, tedy do června příštího roku, odvést odpad z produkce metalurgických provozů bývalé slévárny v souladu s platnou legislativou. Do dvou let od podpisu smlouvy musí zajistit vydání stavebního povolení na stavbu technické infrastruktury pro budoucí stavbu rodinných domů dle urbanistické studie z roku 2011 s návrhem 16 rodinných domů," řekl místostarosta Rokycan Jiří Sýkora.

"Do tří let od podpisu smlouvy musí pak realizovat a uvést do trvalého užívání samotnou stavbu technické infrastruktury v rozsahu vydaného stavebního povolení pro stavbu rodinných domů,“ uvedl místostarosta města.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x