Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
V těsném sousedství hranice Prahy jsou Průhonický park a zámek
Průhonice, zámek

REPORTÁŽ V těsném sousedství hranice Prahy leží obec Průhonice v okrese Praha – západ ve Středočeském kraji asi 15 km jihovýchodně od centra Prahy.

Do Průhonic, kde žije na 3 tisíce obyvatel, se lze od pražské stanice metra Opatov dostat i díky několika autobusovým linkám, které fungují v častých intervalech. Propojení Prahy s Průhonicemi je znát i na řadě faktorů, pokud jde o dopravní obslužnost a občanskou vybavenost.

Dnešní Průhonice tvoří původně tři samostatné obce: Průhonice, Rozkoš. A Hole s kruhovou návsí a zvoničkou z konce 19. století. Také s působivou kaskádou sedmi rybníčků. Průhonice jsou moderní obcí s mnoha restauracemi i kongresovým centrem v blízkosti dálnice D1.

Turisté a návštěvníci Průhonic mají velký výběr možností k procházkám a zpravidla v centru jejich pozornosti se ocitá Průhonický park a novorenesanční zámek. Zájem o něj neutuchá ani v případě špatného počasí, o čemž jsem se přesvědčil pře nedávném jednodenním výletu právě do Průhonic.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

V zámeckém areálu stojí také nejstarší dochovaná stavba v obci, románský kostel Narození Panny Marie, vysvěcený již roku 1187. V obci sídlí také vědecké instituce v čele s Botanickým ústavem Akademie věd České republiky. 

Průhonický zámek a park

Přírodně krajinářský Průhonický park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca. Vynikajícím způsobem zkombinoval původní domácí dřeviny s dovezenými cizokrajnými a využil jejich proměnlivost v různých ročních obdobích. Jeho dílem jsou i mistrně volené průhledy, kde skupiny stromů a keřů střídají louky, rybníky a potoky. Pověstné jsou zejména průhonické rododendrony, kosatce, růže, pivoňky i unikátní alpinum s tisíci druhy skalniček a trvalek.

Dalším lákadlem Průhonic je Dendrologická zahrada s rozsáhlými sbírkami okrasných rostlin, kterou spravuje Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a rozkládá se na opačné straně dálnice než slavnější park. Při jejím okraji protéká potok Botič, jehož údolím vede oblíbená červená turistická stezka směrem na Jižní Město, součást Prahy.

V těsné blízkosti zahrady leží komerční zóna Průhonice-Čestlice s komplexem Aquapalace Praha, největším aquaparkem v Česku.

V článku jsme čerpali i z webu Kudyznudy.cz.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama