Severní Čechy v proměnách času: Šébr, neboli Stožecké sedlo v Lužických horách dělí Ústecký a Liberecký kraj

8. červen 2022  Radek Pešout  Vize Česko  1091 zobrazení  323 slov

Šebr. Správně Stožecké sedlo v nadmořské výšce 605 m.n.m. v Lužických horách. Tudy prochází hranice dvou krajů - Ústeckého a Libereckého. Tady začíná Šluknovský výběžek, do kterého vedou jen 2 silnice z vnitrozemí Čech: I/9 ze směru Svor, Nový Bor, Česká Lípa. (Článek je součástí seriálu Severní Čechy v proměnách času. Seriál MEDIASHOW v rámci projektu Vize Česko.)

Nová lávka přes silnici I/9 na Stožeckém sedle. Foto: Ústecký krajNová lávka přes silnici I/9 na Stožeckém sedle. Foto: Ústecký kraj

Ta druhá je krajská silnice druhé třídy a je jedinou spojnicí severu s jihem Ústeckého kraje, z České Kamenice do Chřibské okolo Studence 737 m.n.m.

Reklama

A to je důvod, proč Šluknovský výběžek působí izolovaně od zbytku Česka.

Obě silnice jsou navíc v zimě komplikovaně průjezdné, pravidelné na Šébru stojí kamiony, které kvůli už malé vrstvě sněhu nemohou přes sedlo projet. Často tak zablokují silnici i pro osobní auta.

Zatímco autem ze Šluknova do Děčína je to 60 km, do České Lípy 50 km a do Liberce 65 km, vlakem je to ještě horší. Spojení s Prahou je tak časově komplikované.

Řešením by byla výstavba tunelu pod Šébrem a narovnání železnice. Pod Jedlovou je to hezké v rámci turistiky, avšak pro spojení 55 tis. regionu nedostačující.

Ústecký kraj usiluje o propojení železnice z Varnsdorfu do Rumburku, avšak to záleží i na německé straně, kde koleje by vedly přes Seifhennersdorf.

Naštěstí se podařilo s německou stranou dojednat propojení ze Sebnitz do Dolní Poustevny a od roku 2015 jezdí ve 2 hodinovém taktu vlaky z Děčína do Šluknova a Rumburku přes Bad Schandau a Saské Švýcarsko.

O to samé usiluje Ústecký kraj propojit Moldavu v Krušných horách s Holzhau. Odtud vede železnice do Freibergu, na české straně do Mostu přes Dubí.

DOPORUČUJEME DALŠÍ ČLÁNKY SERIÁLU

Severní Čechy v proměnách času: Šluknov. Jak je to s tou vyloučenou lokalitou?

Severní Čechy v proměnách času: Lovosice mnoha tváří - průmyslová křižovatka


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x