Severní Čechy v proměnách času: Šluknov. Jak je to s tou vyloučenou lokalitou?

23. květen 2022  Radek Pešout  Vize Česko  960 zobrazení  750 slov

Bohužel v Ústeckém kraji je tento problém větší, protože je tu hodně měst. A některá města mají více čtvrtí a některé z nich historicky či nově jsou takovou lokalitou, která média nazývají, že je to vyloučená lokalita. (Článek je součástí seriálu Severní Čechy v proměnách času. Seriál MEDIASHOW v rámci projektu Vize Česko.)

Náměstí ve Šluknově. Foto: MEDIASHOWNáměstí ve Šluknově. Foto: MEDIASHOW

Co to ale je? Je to většinou panelákové sídliště, kde v privatizaci bytového fondu se postupně změnili vlastníci.

Reklama

Buď vzniklo společenství vlastníků jednotek, kde se podařilo udržet byty u původních nájemců a rozvíjet opravy domu. V jiném případě došlo ke spekulativním nákupům bytů i se stávajícími nájemníky a po nějakém čase buď jeho vystěhováním do jiné lokality nebo po uvolnění bytu nastěhování jiného typu nájemníka.

Zaděláno na problém bylo zejména tam, kde celé domy od města či obce privatizoval spekulant, který v rámci podnikatelského záměru kalkuloval s relativně vysokými příjmy v rámci sociálního systému, který utvářel stát, neboli vláda a parlament.

A bez viny nejsou ani bytová družstva či firemní vlastníci stovky bytů, kteří vlastní mnoho panelových domů (Ústí n.L., Děčín, Teplice, Most, Chomutov, Litvínov, Jirkov, Bílina) a proto mají vliv na přidělování bytů v daných lokalitách. Uměle tak vytvořila pomyslné vyloučené lokality na určitých sídlištích či ulicích. Obvykle obyvatelé těchto měst vědí, kde je dobrá adresa a kde nikoliv.

A pak tu jsou ubytovny - městské, soukromé. Na malých vesnicích stačí 1 až 3 polorozpadlé domy, které obydlují ti, o kterých se v médiích mluví jako o sociálně slabých.

A tady se vznáší negativní jevy jako lichva, exekuce, drogy, kriminalita, zanedbaná výchova dětí, nezaměstnanost, sociální dávky, přestupky...

Pak se to projevuje větší koncentrací těchto osob na sídlišti, v ulicích či v centru měst. Posedávání, nepracování, popíjení, odpadky, vandalismus, pokřikování...

Stačí, aby i relativně malá skupina lidí znepříjemňovala pobyt v centru města či na sídlišti okolí, které se raději vystěhuje jinam. Uvolněné místo obsadí opět tzv. médii označovaní nepřizpůsobiví.

Do celého systému pak vstupuje obec přes investice do kamerových systémů, městské policie, neziskové organizace... k tomu přidejme úředníky na všech typů státní správy.

Korunují to média, která píší to, co lidé rádi čtou a ve světě sociálních sítí o tom diskutují, neboť klikají. Každý klik je způsob, jak médium vydělává na reklamě. A reklama je u obsahu, kde je nejvíc lidí.

Protože je to v médiích, vyjadřují se k tomu politici. Možná někdy i přijedou do takové lokality se s celou ministerskou delegací podívat. V horším případě se toho chytne nějaká strana či skupina rozhořčených občanů, kteří chtějí zřídit domobranu. Konflikt a policejní manévry... Televizní kamery u toho. A zase publicita. Negativní.

Tomuto lze říkat obchod s chudobou. Peníze.

Tohle vše zná i Šluknov. Pár panelákových domů na jednom malém sídlišti, kde jsou hluční nepracující lidé.

"Už se to nedalo vydržet. Konečně se stěhuji pryč ze Šluknova do Lipové. Tam je klid," řekla mi žena ve středním věku, která pracuje v obchodě na směny.

"Přišli sem z Ústí nebo Mostu. Všichni na tom vydělávají. Proč jim město tady dá trvalý pobyt? I oni na tom vydělávají," nastíní mi jádro problému.

Je nový obyvatel s trvalou adresou skutečně ten, kdo přinese do obecní kasy peníze z daní přidělované dle RUD - rozpočtové určení daní?

Jak to tedy je?

Fotky jsou ze Šluknova a Lipové.

Lipová
Lipová
Šluknov
Šluknov
Šluknov
Šluknov

Šluknov
Šluknov
Šluknov
Šluknov
Šluknov
Šluknov


DOPORUČUJEME DALŠÍ ČLÁNKY SERIÁLU

Severní Čechy v proměnách času: Lovosice mnoha tváří - průmyslová křižovatka


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x