Mladí vědci se díky úspěšným projektům podívají za hranice
18. březen 2022 Redakce Vzdělání 969 zobrazení 346 slovJedním z mnoha negativních důsledků šíření covidu v posledních dvou letech byla absence školních soutěží a přehlídek, které žákům pomáhají se dále rozvíjet.
V letošním roce byla situace příznivější, a nic tak nebránilo tomu, aby se v pardubickém Ideonu opět uskutečnilo krajské kolo již 14. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji.
„Přesvědčil jsem se o tom, jak moc tyto projekty ve školství během covidu chyběly. Děti ze základních i středních škol nám předvedly mnohdy opravdu výtečně zpracovaná díla, ze kterých bylo velmi obtížné vybrat ty nejlepší, se kterými žáci postoupí do dalších kol,“ uvedl radní pro školství Josef Kozel.
„Pokud se bude i nadále epidemiologická situace vyvíjet dobře, mladší žáci z kategorie Junior budou moci absolvovat ve Francii krátkodobou odbornou stáž. Starší žáci z kategorie Středoškolák postoupili do národního finále, a pokud uspějí, čeká je cesta do USA, kde se poměří s těmi nejlepšími mladými vědci z celého světa,“ pokračoval Josef Kozel.
Krajského kola se zúčastnilo celkem sto autorů se 70 vědeckými a technickými projekty, kteří postoupili z okresních kol v Lanškrouně a Pardubicích. Absolutní vítězkou se stala Barbora Cabalková z Gymnázia Žamberk, která zpracovala projekt Detekce kosmického záření scintilačním detektorem a mionovým teleskopem vlastní konstrukce.
Mezi dalšími oceněnými projekty byl například Pedal box od Ondřeje Bárty, Retinoidy a jejich využití při léčbě acne vulgaris od Zuzany Pilařové nebo Požární hlásiče od Adama Klimka a Daniela Gregora.
Soutěž každoročně pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, a to ve spolupráci s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice, ale zapojují se i regionální firmy jako Contipro Group nebo žamberský Bühler.
Reklama