Ostravská VŠB úspěšně pomáhá k proměně regionu

6. listopad 2020  Redakce   Vzdělání  925 zobrazení  457 slov

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava slaví pětasedmdesát let svého působení v krajském městě.

VŠB-TU Ostrava. Foto VŠB-TUVŠB-TU Ostrava. Foto VŠB-TU

Pětasedmdesát let od svého působení na severu Moravy si letos připomíná Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.  Její podoba se za dobu existence výrazně proměnila.

Reklama

Vysoká škola báňská, jejíž počátky sahají do poloviny 19. století, původně sídlila v Příbrami. Dekretem prezidenta Edvarda Beneše bylo ale v září roku 1945 rozhodnuto o přemístění školy právě do Ostravy, první studenti se na ní začali učit 7. listopadu téhož roku.

„VŠB-TUO je hybnou silou našeho regionu, kterému pomáháme v přerodu od těžkého průmyslu na smart region," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková pro média včetně MediaShow.cz.

„Spolupráce s průmyslem je pro univerzitu zásadní a dlouhodobě se jeho potřebám snaží přizpůsobit nejen skladbu svých zhruba stovky studijních programů, ale i své výzkumné aktivity. Součástí univerzity jsou dvě výzkumná centra. Škola je ale například i největším univerzitním centrem 3D tisku v České republice a na Slovensku,“ informovala Halíková.

„Univerzita dříve zaměřená kvůli těžbě uhlí především na hornictví a hutnictví se přerodila v polytechnickou vysokou školu, která propojuje technické, ekonomické, přírodovědné i umělecké obory. Výrazně se soustředí také na výzkum a spolupráci akademického prostředí s průmyslem,“ podotkla mluvčí.

„Na univerzitě nyní studuje více než 11.500 českých studentů, které každoročně doplňuje i dalších téměř 2000 zahraničních posluchačů,“ upřesnila Halíková.

„Největší zájem je nyní o Fakultu elektrotechniky a informatiky a o Ekonomickou fakultu. Ta je  jednou z největších v Česku a měla by se v následujících letech  dočkat zásadní změny. Z centra se má přestěhovat do porubského kampusu. Univerzita čeká ještě na potvrzení financování nové stavby,“ sdělila Halíková.

Snahou univerzity je propojovat s průmyslem především samotné studenty, a to už během studia.

„Škola například už 13 let pořádá největší pracovní veletrh v Moravskoslezském kraji. Na tuto iniciativu před časem navázala také spuštěním nového kariérního portálu. Umožní zaměstnavatelům vytvořit vlastní profil, jehož prostřednictvím mohou cíleně oslovovat studenty a průběžně ho aktualizovat,“ dodala mluvčí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x