Plzeň věnuje počítače rodinám, které je při distanční výuce měly půjčené

30. říjen 2021  Redakce   Vzdělání  641 zobrazení  421 slov

Plzeňská radnice se rozhodla v návaznosti na pandemii covid-19 a s ní spojené problémy s distanční výukou darovat potřebným použitou, avšak plně funkční výpočetní techniku. Několik desítek počítačů se dostane do sociálně slabších rodin, například k samoživitelkám a samoživitelům.

Ilustrační snímek. Foto Magistrát města PlzněIlustrační snímek. Foto Magistrát města Plzně

Za velmi výhodnou cenu pak budou nabídnuty početnějším rodinám, které měly v době distanční výuky počítače zapůjčeny, protože by nedokázaly zajistit techniku pro všechny sourozence. Vhodné kandidáty, kteří dostanou počítače zdarma, vyberou pro město přímo ředitelé škol. Uvedl to Magistrát města Plzně v tiskové zprávě.

Reklama

Podle Luďka Šantory, ředitele Správy informačních technologií města Plzně, jde o počítače, které jsou před vyřazením nebo za běžné situace míří do odprodeje na burzu, nicméně jsou stále plně funkční.

„Jedná se hlavně o takzvané All in One počítače, tedy počítače integrované v těle monitoru. V průběhu doby jejich využívání jim byla navýšena operační paměť a stroje byly dodány s SSD – rychlými – disky. Pro zmíněné účely, tedy pro práci na internetu, distanční výuku a podobně budou stačit ještě minimálně dalších 3 až 5 let,“ uvedl Luděk Šantora.

Příjemce darů vytipují pro město samotní ředitelé škol, kteří znají prostředí a mají povědomí o situaci svých žáků.

„Ředitelé škol byli z návrhu velmi potěšeni, vnímají, že tento krok pomůže k dalšímu rozvoji školáků. V následujícím období od nich dostaneme doporučení na sociálně slabé rodiny, na samoživitelky a samoživitele, prostě na lidi, kterým darování počítače opravdu pomůže. Kromě toho mohu říct, že nás překvapil i zájem na straně rodin, které měly počítač zapůjčený, a nyní si jej mohou odkoupit za výhodnou cenu, už jsme takto prodali na dvě desítky strojů,“ uvedl Miroslav Nozar, vedoucí oddělení podpory ZŠ a MŠ Správy informačních technologií města Plzně.

Pro město to není poprvé, kdy daruje techniku potřebným. Například v roce 2018 zaslala plzeňská radnice do Keni 70 kusů výpočetní techniky, a to pro tamní organizaci sdružující mateřskou, základní a střední školu, včetně zdravotnického zařízení. Kromě toho západočeská metropole techniku věnuje také neziskovým organizacím a mimoplzeňským školám.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x