Upravený exponát pro dubajské EXPO uvidí i lidé na Moravě

7. říjen 2021  Redakce   Vzdělání  877 zobrazení  937 slov

Jihomoravský kraj a město Brno se účastní světové výstavy EXPO v Dubaji. Upravená verze jejich exponátu doplněná hravými vědecko-technickými aktivitami Věda a technika jede! se vydala na cestu a od letošního října do března 2022 bude putovat po městech jižní Moravy.  

EXPO pavilon. Foto Jihomoravský krajEXPO pavilon. Foto Jihomoravský kraj

Díky úspěchům brněnských institucí a firem z oblasti vesmírných technologií, elektronových mikroskopů a nanotechnologií se Jihomoravský kraj a město Brno představí na světové výstavě EXPO s expozicí na téma spojení dvou světů Micro & Macro.

Reklama

„Věda a technologie z našeho regionu pronikly nejen do celého světa, ale i za hranice stratosféry. Když už jsme díky tomu vidět na EXPO v Dubaji, rádi bychom tady na jižní Moravě hravě a netradičně přiblížili nejen vesmírné technologie a elektronovou mikroskopii, ale vědu a techniku obecně,“ říká ředitel VIDA! science centra Lukáš Richter.

Upravená verze exponátu z dílny brněnských autorů – architektů Chybik+Kristof a multimediálních architektů Visualove – bude příštích šest měsíců putovat po Brně a Jihomoravském kraji. Do 17. října doplní expozici VIDA! science centra, odkud pojede dál do Židlochovic.

Exponát pomocí media-serverem řízené projekce umístěné v dutém kvádru ukazuje dva neznámé a krásné světy, zážitek umocňuje kombinace LED pásů i užití termofolie a zrcadlového obkladu, tedy materiálů silně spojených s obory vesmírných technologií a elektronové mikroskopie.

„Jihomoravský kraj je centrem dvou klíčových oborů zaměřujících se na elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl. Tyto inovativní obory mění naše životy, ale povědomí o mezinárodních úspěších brněnských firem je však mezi občany malé. A právě to se snažíme změnit popularizační tour, na které spolupracuje velké množství místních partnerů z řad firem i veřejných institucí. Rádi bychom touto akcí motivovali děti, mladé lidi i jejich rodiče k zájmu o přírodní a technické obory a digitální technologie,“ vysvětluje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Proto nejvíce exponát ožije v době, kdy se k němu připojí zábavní a naučná show pod taktovkou známých brněnských popularizátorů vědy a techniky. Informace o akci a přesný program návštěvníci najdou na stránkách www.vedaatechnikajede.cz a na Facebooku i Instagramu @brnoregion.

Návštěvníci road show Věda a technika jede! se mohou těšit na bohatý program, který sestavili zkušení vidátoři z VIDA! science centra a odborníci z Hvězdárny a planetária Brno, pojízdné dílny FabLab Experience a Střediska volného času Lužánky.

„Interaktivní dílny, kde si zájemci mohou vyzkoušet 3D tiskárny, mikropájky nebo elektronový mikroskop, doplní obří nanostruktura, mobilní planetárium i poutavé vědecké pokusy,“ popisuje plánované akce v jihomoravských obcích koordinátor digitální dílny FabLab Tomáš Mejzlík.

Od října navíc na stránkách www.micromacro.cz poběží kvíz plný zajímavostí z oborů vesmírných technologií a mikrosvěta.

„Cílem celého projektu je ukázat lidem, proč Jihomoravský kraj a město Brno reprezentují Českou republiku na tak významné akci, jakou je světová výstava EXPO, a zároveň jim přiblížit zábavnou a zajímavou stránku vědeckých a technických oborů, kterými region vyniká, zejména elektronové mikroskopie a vesmírných technologií,“ dodává k záměru aktivit ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Brno je již od minulého století velkým hráčem na poli elektronové mikroskopie, tedy oboru zásadního pro vše od výroby mikročipů až po analýzu důkazů. V roce 1951 vyvinuli vědci na půdě Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky VUT v Brně první československý komerčně dostupný elektronový mikroskop Tesla BS 241, v roce 1958 za stolní Teslu BS 242 získali zlatou medaili na světové výstavě EXPO.

Od té doby se tento obor v regionu rozrostl do té míry, že se v Brně vyrábí třetina celosvětové produkce všech elektronových mikroskopů a nikde jinde na světě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zabývajících se tímto oborem.

Vesmírné technologie mají v regionu dlouhou tradici – například do astrologického kroužku brněnské hvězdárny chodil za mlada první kosmonaut nepocházející z USA nebo SSSR, Vladimír Remek. V současnosti v kraji je navíc celá řada velkých i menších technologických firem zapojených do řetězce vesmírného průmyslu a souvisejících technologií.

Organizátory regionální tour jsou Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! science centrum, FabLab Brno a Středisko volného času Lužánky za podpory statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a JIC. K partnerům prezentace na EXPO i avizované vědecké tour patří významné místní firmy jako Thermo Fisher Scientific, Tescan, Delong Instruments a také Brno Space Cluster. Akci finančně podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Evropská unie.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x