Jak na očistu organismu. Jarní detox pomůže, nebo je to marketingový trik?
29. březen 2023 Radek Pešout Zdraví 518 zobrazení 1062 slovJarní detoxikace či zkráceně detox. Očištění organismu od škodlivých látek je téma především s nástupem jara. Příroda se probouzí, vše pomalu zelená a rozkvétá. Jsme více venku a chceme po dlouhém zimním období se více hýbat na vzduchu, a zároveň upravit jídelníček.
O tom je jarní detox. Jenže, je to skutečně prospěšné? Pomáhá to? Má to vůbec smysl? Anebo to je jen marketingový trik a tah?
Tak to zkusíme postupně objasnit.
Tělo je složitý organismus a veledůležitou roli v něm hrají především játra. Bez správné funkce jater nemůžeme žít.
Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem a během minuty v nich proteče až dva litry krve. Váží zhruba 1,4 kg a jsou uložené vpravo horní části břicha pod bránicí. Jsou zodpovědné za filtrování toxinů z krevního oběhu a zabraňují jejich usazování v tkáních.
Játra nebolí, přesto může být pozdě
Z toho vyplývá, že játra detoxikují organismus prakticky neustále.
Abychom si jejich funkci zachovali v co největší míře po celý život, musíme se o ně starat. Existují bohužel i onemocnění, která játra "geneticky" oslabují. Typickým příkladem je diagnóza Nealkoholická steatóza jater, která postihuje i mladé lidi a co je nejhorší - kromě jaterních krevních testů a sonografického vyšetření (SONO je jedna ze zobrazovacích metod) nezjistíme, že s játry je něco špatně.
Játra totiž nebolí a člověk nezjistí, že tzv. ztučňují. Ztučnění jater (steatóza) se projevuje bílou barvou na SONO vyšetření v rámci zobrazení. Následnou biopsií lze pak zjistit i původ a procentuální poškození.
Pomineme-li genetické onemocnění např. metabolismu, kam lze zařadit metabolický syndrom (Metabolický syndrom se vyvíjí v čase u jedinců s genetickou predispozicí při nevhodném životním stylu, tj. při nadměrném energetickém příjmu a nedostatečné pohybové aktivitě.), ubližujeme játrům především životním stylem.
Negativní životní styl se projevuje především nadměrnou váhou až obezitou, nedostatečnou pohybovou aktivitou a pitím alkoholu.
40 dní hladovění? Ne
Právě s nástupem jara si mnoho lidí řekne, že začne s jarním detoxem. Obvykle myslí změnu jídelníčku - přidání více zeleniny, nějakou tu větší pohybovou aktivitu - procházky, a zároveň to chce podpořit třeba různými nápoji.
A přidá k tomu nějaké další přípravky z lékárny typu ostropestřec v tabletách podporující detoxikaci funkce jater.
Zvykli jsme si na období masopustů. To je obvykle v únoru a končí 40 dní před Velikonocemi. Právě to je církví obrazně řečeno vnímáno jako jarní detox.
Samozřejmě hladovění není zrovna ta správná forma detoxikace organismu. Naopak hladovění spíše ubližuje. V současnosti odborníci na výživu i lékaři apelují na střídmost.
Do jídelníčku zařadit dostatek zeleniny, ovoce, potraviny bohaté na vlákninu, omezit konzumaci masa, živočišných tuků apod.
Na co se tedy zaměřit?
Játra štěpí tuky, přeměňují bílkoviny, sacharidy a zbavují se přebytečných látek z krve. Pro správnou funkci jater je nezbytná nízká hladina cukru s nízkým obsahem toxinů. Vhodnými jsou tedy potraviny s vyšším obsahem vlákniny.
Mezi protizánětlivé potraviny podporující funkci jater patří: hořká zelenina, listová zelenina, brukvovitá zelenina, bylinky či probiotické potraviny. Sem například patří kefír, kombucha, kimchi, zavařené okurky či kysané zelí.
Naoapak vynechat
V rámci detoxu je vhodné z jídelníčku vynechat příliš mnoho alkoholu a kofeinu.
Průmyslově zpracované potraviny obsahující rafinované rostlinné oleje, cukry, umělé barviva a sladidla. A typicky smažená jídla a uzeniny.
Doplňky stravy
A nyní se dostáváme k doplňkům stravy, které propaguje marketingový průmysl i v rámci lékáren č různých obchodů se zbožím zdravého životního stylu.
Samo o sobě to není špatné, protože tělo a organismus potřebuje vypomoci vitamíny a látkami, které nejsme schopni získávat v určitém množství z potravin.
Ať už jsou to čaje pro rozproudění metabolismu na principu různých bylinek, tak přípravků ve formě tablet.
Nejznámější je ostropestřec mariánský s účinnou látkou sylimarin.
Dále Aloe vera. Ta patří mezi nejoblíbenější léčivé rostliny v současnosti. Aloe vera přispívá k přirozené obranyschopnosti, zmírnění napětí a únavy, je silný antioxidant a přispívá k detoxikaci organismu.
Sladkovodní řasa chlorella se řadí mezi nejoblíbenější představitele tzv. superpotravin. Je to antioxidant, přispívá k normální činnosti jater, srdce a cév, podporuje přirozenou obranyschopnost a přispívá k pročištění organismu.
Detox jen 10 dní?
Pokud to myslíte se zdravým životním stylem vážně, změňte jídelníček napořád. U krátkodobého detoxu u zdravých jedinců se doporučuje detox na 10 dní, během kterých je vhodné omezit i pití kávy.
Výsledkem detoxu organismu by měl být lepší spánek, lepší trávení, více energie, čistá pleť i příjemnější pocity v těle.
PARTNEREM RUBRIKY ZDRAVÍ JE NEMOCNICE SV. KŘÍŽE ŽIŽKOV V PRAZE 3.
Reklama