Kardiolog o nemocech srdce: Arteriální hypertenze (AH) může být jednou z příčin ischemické choroby srdeční či infarktu

24. listopad 2021  Redakce   Zdraví  1376 zobrazení  482 slov

Kardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik působí v kardiologické ambulanci Nemocnice sv. Kříže Žižkov a pro rubriku Zdraví MEDIASHOW vysvětluje podrobnosti o onemocnění Arteriální hypertenze (AH).

Krev, ilustrační foto. Foto: PixabayKrev, ilustrační foto. Foto: Pixabay

Arteriální hypertenze (AH) je přetrvávající zvýšení krevního tlaku krve v krevním řečišti, který poškozuje cévy a může být jednou z příčin ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu, ale i mozkové příhody.

Reklama

Za arteriální hypertenzi se považují dlouhodobé hodnoty krevního tlaku 140/90 a vyšší (optimální krevní tlak je 120/80). Jedná se o onemocnění s vysokým výskytem, zvyšující se s věkem. V ČR žije přibližně 2.5 mil hypertoniků.

Většina pacientů má tzv. primární hypertenzí, jejíž přesná příčina není známa. Přibližně 10 % pacientů má tzv. sekundární AH, která má odstranitelnou příčinu a proto je nutné provést vyšetření k vyloučení případných odstranitelných příčin (chronické onemocnění ledvin, zúžení tepny zásobující ledvinu krví, onemocnění nadledvin, vrozené zúžení aorty a jiné).

Nemocní s AH nemusí mít dlouhodobě žádné potíže nebo udávají nespecifické příznaky jako bolest hlavy, hučení v uších nebo závratě. Někdy se ale může projevit až jako mozková příhoda nebo infarkt myokardu. AH je obvykle diagnostikována na základě důkladné anamnézy a opakovaným měřením tlaku na obou horních končetinách, provádí se krevní testy a vyšetření moče.

Mezi další vyšetřovací metody patří echokardiografie, ambulantní monitorování tlaku, díky kterému lékař získá informace o krevním tlaku při běžných denních aktivitách pacienta. Sekundární hypertenze je léčitelná, i bez nutnosti dlouhodobého nebo trvalého užívání léků na hypertenzi.

Léčba primární hypertenze je pak spojena především se změnou životního stylu. Dietní opatření zahrnují omezení vyšší spotřeby alkoholu, omezení solení (do 5-6 g denně), zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Dále není vhodné konzumovat vyšší množství léků proti bolesti nebo používat hormonální antikoncepci.

Zcela zásadní je přestat kouřit, pacient by měl do svého časového rozvrhu zařadit pravidelný přiměřený pohyb a změnit jídelníček. V případě, že jsou hodnoty krevního tlaku dlouhodobě vysoké, je vše doplněno i farmakologickou léčbou.

V případě potíží či v rámci prevence kontaktuje k objednání na vyšetření kardiologickou ambulanci.

Seriál v rubrice Zdraví na MEDIASHOW vzniká s kardiologickou ambulancí Nemocnice sv. Kříže Žižkov, Kubelíkova 16, Praha 3. Telefon do ambulance: 221 012 224 nebo 221 012 218. www.nemocnicezizkov.cz


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x