Kardiolog o nemocech srdce: Ischemická choroba srdeční se projevuje anginou pectoris a jako tlak na hrudi, pálení či řezání

9. listopad 2021  Redakce   Zdraví  1736 zobrazení  282 slov

Kardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik působí v kardiologické ambulanci Nemocnice sv. Kříže Žižkov a pro rubriku Zdraví MEDIASHOW vysvětluje podrobnosti o onemocnění Ischemická choroba srdeční (ICHS).

Kardiolog o nemocech srdce: Ischemická choroba srdeční se projevuje anginou pectoris a jako tlak na hrudi, pálení či řezáníKardiolog o nemocech srdce: Ischemická choroba srdeční se projevuje anginou pectoris a jako tlak na hrudi, pálení či řezání

Ischemická choroba srdeční (ICHS) vzniká nedostatečným prokrvením srdeční svaloviny a tedy nedostatečným přísunem kyslíku a živin svalovým buňkám.

Reklama

Nejčastější příčinou ICHS je ateroskleróza (kornatění koronárních tepen), dále spazmy tepen, záněty, embolie a jiné příčiny jsou bez aterosklerózy vzácné. Princip vzniku aterosklerózy spočívá v ukládání tukových látek do stěny tepen.

Projevy onemocnění můžou být bezpříznakové (němá ICHS), přechodná ischémie (obvykle se projevující anginou pectoris - bolestí na hrudníku), infarktem myokardu nebo srdečním selháním a náhlou smrti.

Nejběžnějším příznakem ICHS je angina pectoris, projevující se jako tlak na hrudi, pálení, řezání, může se šířit do levého ramena a ruky, do krku, zad.

Často se objevuje při námaze, vzrušení, jídle a vystavení chladu. Z dalších příznaků se může objevit dušnost, bušení srdce, slabost, nevolnost, pocit na zvracení, pocení. Při objevení těchto potíží je nutné provést nezbytné vyšetření a potvrdit event. vyloučit ICHS.

V případě potíží či v rámci prevence kontaktuje k objednání na vyšetření kardiologickou ambulanci.

Seriál v rubrice Zdraví na MEDIASHOW vzniká s kardiologickou ambulancí Nemocnice sv. Kříže Žižkov, Kubelíkova 16, Praha 3. Telefon do ambulance: 221 012 224 nebo 221 012 218. www.nemocnicezizkov.cz


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x