Kardiolog o nemocech srdce: Kornatění tepen může vést k infarktu

25. říjen 2021  Redakce   Zdraví  1817 zobrazení  277 slov

Kardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik působí v kardiologické ambulanci Nemocnice sv. Kříže Žižkov a pro rubriku Zdraví MEDIASHOW vysvětluje podrobnosti o onemocnění ateroskleróza, neboli kornatění tepen.

Krev, ilustrační foto. Foto: PixabayKrev, ilustrační foto. Foto: Pixabay

Ateroskleróza, neboli kornatění tepen vede k horšímu prokrvení cílových tkání až k uzávěru tepny a vzniku infarktu, teda nekrózy buněk.

Reklama

Princip vzniku aterosklerózy spočívá v ukládání tukových látek do stěny tepen.

Od narození, kdy má člověk tepny hladké, nekladou krvi velký odpor, vznikají v cévních stěnách tzv. lipidové proužky. Postupem věku se do těchto proužků postupně dál zabudovávají tukové látky, což způsobuje poškození cévní stěny, ukládáním vápníku ztrácejí cévy pružnost, vzniká lokální zánět.

Postupným narůstáním aterosklerotických plátů může dojít až k úplné obstrukci - ucpání tepny.

Některé aterosklerotické pláty jsou na povrchu tvrdé a uvnitř obsahují měkké tuky.

Dojde-li k prasknutí tvrdšího obalu, tuky uvnitř se dostanou do kontaktu s krví, což zapříčiní vznik krevní sraženiny, která zabraňuje dalšímu kontaktu tukových depozit s krví. Sraženinou se céva ještě více zúží nebo se obvykle úplně uzavře.

V případě potíží či v rámci prevence kontaktuje k objednání na vyšetření kardiologickou ambulanci.

Seriál v rubrice Zdraví na MEDIASHOW vzniká s kardiologickou ambulancí Nemocnice sv. Kříže Žižkov, Kubelíkova 16, Praha 3. Telefon do ambulance: 221 012 224 nebo 221 012 218. www.nemocnicezizkov.cz


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 7x