Kardiologická onemocnění byla a jsou i přes covid-19. Zanedbaná péče se může vymstít

8. červen 2021  Advertorial   Zdraví  1348 zobrazení  740 slov

Už dva roky se nejen v českém zdravotnictví řeší pandemie covid-19. Na úkor covidu se zapomnělo na jiná onemocnění, která nevymizela.

Kardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovKardiolog MUDr. Miroslav Derevjanik. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Příkladem jsou kardiologická onemocnění: Srdeční arytmie, infarkt myokardu, ICHS, hypertenze, hypotenze, ateroskleróza, kardiomyopatie či chlopenní vady.

Reklama

Pokud pacient cítí obtíže, které by mohly souviset se srdcem, měl by se obrátit na lékaře. Ne vždy je nutné nejprve jít k praktickému lékaři, rychlejší bude se obrátit přímo na kardiologickou ambulanci.

Ale především není důvod se vyšetření u lékaře obávat. Naopak kardiologické vyšetření může odhalit negativní příznaky nějakého onemocnění včas - a zahájit tak léčbu.

Nejen postcovidový syndrom, ale především klasická onemocnění srdce - jako je ischemická choroba srdeční či arytmie (poruchy srdečního rytmu) se nevyhýbají ani v "době covidové".

Právě naopak zanedbaná prevence by mohla být pro zdravotní stav velmi nepříjemná.

Co jsou poruchy srdečního rytmu - arytmie

Poruchy srdečního rytmu nazývané odborně arytmie patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Vznikají jako důsledek odlišného vytváření nebo vedení elektrických vzruchů v srdci.

"Ve většině případů jde o naprosto nezávažné arytmie, které si postižený člověk vůbec neuvědomuje a které lze zachytit pouze dlouhodobým monitorováním elektrokardiogramu," říká kardiolog Miroslav Derevjanik z Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Praze 3.

Kromě toho existuje celá řada záchvatovitých nebo setrvalých poruch srdečního rytmu, ať ve smyslu plus (rytmus rychlejší než normálně) nebo minus (pomalý rytmus nebo dlouhé pauzy v srdeční činnosti), které mohou působit nemocnému celou řadu obtíží.

"Zatímco u jinak zdravých lidí nepředstavují tyto arytmie až na výjimky bezprostřední ohrožení života, u nemocných s postižením srdce (například po infarktu myokardu) mohou být některé arytmie životu nebezpečné," říká kardiolog Miroslav Derevjanik z Nemocnice Žižkov.

Rozdělují se dvě základní arytmie: bradyarytmie a tachyarytmie.

Co je ischemická choroba srdeční - ICHS

Ischemická choroba srdeční (ICHS) je onemocnění koronárních (věnčitých) tepen (tepny, zásobující krví vlastní srdeční sval), vedoucí k jejich zužování a následně k nedostatečnému zásobení srdečních buněk krví. Patří sem také stavy po srdečním infarktu a námahová angina pectoris (bolesti na hrudi při námaze).

"Příčinou ICHS je ateroskleróza (kornatění) věnčitých tepen, kdy postupně dochází ke zmenšování jejich průsvitu (ucpávání). Takto postižené tepny nejsou schopny přivádět dostatečné množství krve k buňkám srdečního svalu a způsobují jejich nedokrevnost (ischemii)," vysvětluje kardiolog Miroslav Derevjanik z Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

ICHS se nejčastěji projevuje jako bolest na prsou buď při určitém stupni námahy (námahová angina pectoris) nebo v klidu (infarkt myokardu nebo nestabilní angina pectoris).

"Diagnosa infarktu myokardu je potvrzena při prvním kontaktu s lékařem po natočení EKG křivky a na základě typických biochemických změn. Mezi další diagnostické metody patří echokardiografie a selektivní koronarografie, která kromě přesného zobrazení věnčitého řečiště umožní i jednoznačné rozhodnutí o další efektivní léčbě nemocného," dodává Miroslav Derevjanik, kardiolog z Ambulantního centra Nemocnice Žižkov v Praze 3.

Kardiologická ambulance Nemocnice Žižkov má ordinační hodiny v Kubelíkově ulici 16 v Praze 3 (info zde). Objednat se lze na telefonu 221 012 218 (219).

PARTNER RUBRIKY ZDRAVÍ: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x