Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi otevřela nové centrální laboratoře

4. leden 2023  Redakce   Zdraví  553 zobrazení  457 slov

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi slavnostně otevřela nové centrální laboratoře. Centrální laboratoře vzniknou sloučením hematologické (HTO), biochemické (OKB) a mikrobiologické laboratoře do dvou podlaží v pavilonu C. Uvedl to web Středočeského kraje.

Ilustrační foto - Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. Foto MEDIASHOWIlustrační foto - Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. Foto MEDIASHOW

V první etapě byly rekonstruovány prostory pro oddělení OKB a HTO. Nově byl vybudován centrální příjem materiálu. Realizace 1. etapy stála celkem 25 milionů korun včetně DPH.

Reklama

Tato investiční akce „Rozvoj laboratorních kapacit ONMB“ je spolufinancována z projektu Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu výzvy č. 100. – Zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb – SC 6.1 REACT-EU. Nemocnice získala dotaci na realizaci obou etap ve výši 42 milionů Kč.

„Umístění jednotlivých laboratoří společně s centrálním příjmem materiálu tzv. pod jednu střechu nejenže přispěje k větší efektivitě a zkrácení doby čekání na výsledek, ale zároveň přináší i možnost prohloubení mezioborové spolupráce, což je vzhledem k rychlému vývoji nejen v této oblasti neméně důležité,“ uvedl náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.

Laboratoře nemocnice do této doby sídlily na několika místech v areálu nemocnice: hematologická laboratoř se nacházela v 1. poschodí pavilonu C, biochemická laboratoř ve druhém poschodí téhož pavilonu. Oddělení klinické mikrobiologie bylo umístěno ve vzdálené historické budově v Palackého ulici. Původní prostory byly v nevyhovujícím stavu a neodpovídají požadavkům moderních laboratoří.

„Naším dlouhodobým cílem bylo zefektivnění provozu laboratoří. Jejich sloučení do jednoho pavilonu umožní našim analytickým pracovníkům laboratoří komplexní pohled na pacienta, možnost případného doplnění dalších vyšetření či spolupráci s lékaři,“ dodal předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa.

Nemocnice proto připravila projekt, který zahrnoval rozsáhlé stavební úpravy tak, aby do tohoto pavilonu mohlo být přemístěno i oddělení klinické mikrobiologie.

Důležitou součástí laboratoří je centrální příjem materiálu, čímž se zjednoduší manipulace se vzorky i zadávání požadovaných vyšetření do laboratorního informačního systému. Transport vzorků bude do tohoto centrálního příjmu zajištěn pomocí potrubní pošty. Tím bude zásadně zkrácena doba čekání na laboratorní výsledek, což bude mít zásadní vliv na zvýšení kvality péče o pacienty nemocnice – zejména u pacientů urgentního příjmu a oddělení navazující péče.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x