Po nemoci covid-19? Nepodceňujte vyšetření plic a srdce

1. květen 2021  Advertorial   Zdraví  1686 zobrazení  551 slov

Prodělat onemocnění covid-19 nemusí být bez následků. Mnoho lidí, kteří nemoc měli, si stěžuje na dlouhodobé potíže. Od chronické únavy přes bolest hlavy a neurologické potíže, až po ty respirační, které se projevují například dušností, zhoršeným dýcháním, kašlem a bolestí na hrudi.

Postcovidový screening. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovPostcovidový screening. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Tzv. postcovidový syndrom je definovaný jako zdravotní komplikace přetrvávající ještě 3 měsíce po prodělání nemoci covid-19.

Reklama


Velmi častým následkem jsou respirační potíže. Proto se vyplatí navštívit plicního lékaře, který pacienta zkontroluje a může ho poslat na další vyšetření - třeba na kardiologii pro zkontrolování srdce.

Covid-19 způsobuje u vážnějších průběhů zápal plic. Lidé, kteří ho prodělali, mají poté častěji dlouhodobější respirační obtíže. Jejich plíce prodělaly zánět a mohou být zjizvené.

Respirační potíže u pacientů s covid-19 patří mezi ty nejvýraznější. Uvádějí pocit nedodechnutí při maximálním nádechu nebo dušnost při pokusu o maximální zátěž a jakousi sevřenost na hrudi.

Při velmi těžkém průběhu jsou nejčastěji postiženy plíce rozsáhlou oboustrannou pneumonií, která může být komplikovaná výskytem syndromu akutní dechové tísně (tzv. plicním otokem), postižením srdečního svalu, arytmiemi, poruchou srážení krve, případně sekundární infekcí plic.

U větší části pacientů, kteří nemoc covid-19 prodělali v domácím prostředí, se neobjevují žádné dlouhodobé následky. Nicméně u některých osob jsou popisovány dlouhodobé projevy postižení plicního parenchymu, dolních dýchacích cest, plicních cév, srdce a dalších orgánů.

INFO: Ambulantní centrum v Nemocnici Sv. Kříže Žižkov v Praze 3 nabízí plicní a kardiologické pracoviště

Komplexní program pro postcovid pacienty

Plicní ambulance se v současnosti kromě klasických plicních onemocnění specializuje na komplexní plicní vyšetření pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19. Pacienti mohou mít příznaky jako dušnost, kašel, únava, nesoustředěnost, bolesti hlavy, problémy se spánkem a možnou postcovidovou fibrotizaci plic.

Pacientům provádí podrobné funkční vyšetření plic včetně RTG na nejmodernějších přístrojích. Mezi nové přístroje patří například bodypletysmograf.

V rámci komplexního vyšetření v ambulantním centru pro choroby plicní lékař může indikovat také ambulantní plicní rehabilitaci.

Ta nejčastěji zahrnuje vstupní a výstupní vyšetření, edukaci, pohybovou léčbu, techniky respirační fyzioterapie a další fyzioterapeutické postupy, které jsou zvoleny podle všech vašich obtíží včetně zahrnutí léčby i jiných onemcnění, pokud se nějakým dalším onemocněním léčíte.

Ambulantní centrum pro choroby plicní Nemocnice sv. Kříže Žižkov má ordinační hodiny v Kubelíkově ulici (info zde). Objednat se lze na telefonu 221 012 220, 221 012 221 (222). Nebo přes webové stránky www.nemocnicezizkov.cz.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.05 hvězdiček / Hodnoceno: 19x