Začíná velká preventivní akce pro kuřáky. Má podchytit nemoci i rakovinu plic

4. leden 2022  Redakce   Zdraví  1500 zobrazení  527 slov

Od nového roku 2022 ministerstvo zdravotnictví začalo ve spolupráci s praktickými lékaři a specialisty z plicních ambulancí s plošnou akcí, která by měla až u půl milionu lidí ze skupiny silných kuřáků ve věku 55 až 75 let zajistit vyšetření a screening plic.

Rentgenový snímek plic, ilustrační foto. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovRentgenový snímek plic, ilustrační foto. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Praktičtí lékaři ve svých ordinacích budou cíleně oslovovat silné kuřáky, kteří kouří minimálně dvacet cigaret denně, a posílat je k plicním lékařům a na vyšetření CT. Cílem screeningu je zachytit včasná vyléčitelná stádia onemocnění a zároveň zvýšit povědomí o rakovině plic v souvislosti s kouřením.

Reklama

Podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je nutné myslet na prevenci i jiných onemocnění, než je covid-19.

"Praktičtí lékaři budou doporučovat preventivní vyšetření plic. Konkrétně půjde o návštěvu pneumologa se základním vyšetřením včetně vyšetření funkce plic, nabídnutí intervence pro odvykání kouření s případným odesláním do centra pro odvykání kouření a poslání na screeningové CT vyšetření plic. Díky tomu dokážeme případný karcinom plic včas zachytit a zahájit tak léčbu včas, což je pro její zvládnutí klíčovým předpokladem,“ řekl začátkem loňského prosince Adam Vojtěch.

Incidence rakoviny plic se v Česku zvyšuje a platí to především u žen. Nemoc má na svědomí ročně přes pět tisíc životů.

Zatímco člověk, který přijde k lékaři s rakovinou plic v prvním stadiu, má šedesátiprocentní šanci, že přežije, u čtvrtého stadia, tedy když už nádor metastazuje do ostatních orgánů, se přežití rovná nule. Na nádor v prvním stadiu se ale většinou přijde náhodou.

Kuřáci jsou ohroženi rakovinou plic, na kterou se v drtivé většině přijde teprve tehdy, kdy je už pozdě.

Plicní lékaři by se měli při kontrole zaměřit i na jiné chronické plicní nemoci, zejména na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a na plicní fibrózy.

Podle zjištění MEDIASHOW, se na pacienty z řad kuřáků nachystala i plicní ambulance v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3. Podrobné informace o ordinačních hodinách a objednání najdete zde.

Kupříkladu s CHOPN se v Česku dlouhodobě léčí asi 250 tisíc lidí a dalších 450 tisíc o ní neví. Podle pneumologů vzniká asi 70 % plicních nádorů v souvislosti s chronickou obstrukční plicní nemocí.

V případě idiopatické plicní fibrózy, která se ve screeningových programech rakoviny plic vyskytuje přibližně u 1-2 % kuřáků středního a staršího věku, má také časný záchyt zásadní význam pro časnou léčbu a prodloužení života nemocných, a i tato nemoc je spojena s častějším výskytem rakoviny plic.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x