Těžký život samoživitelky. Jak dítěti nevzít dětství?
1. prosinec 2021 Redakce Žena 1430 zobrazení 754 slovNedávno jsem zašla na víno s kamarádkami, se kterými jsem se neviděla několik let. Byly jsme v takové euforii, že spolu sedíme po dlouhé době u jednoho stolu, že jsme vzpomínaly a vzpomínaly a téma "chlapi" otevřely až v druhé půlce večera. Vlastně dohromady nebylo ani o čem mluvit, dvě ze tří kamarádek, byly matky samoživitelky.
Ženy, které zvládají více či méně roli matky i otce, pracují, vytváří teplo domova, své děti vychovávají, jak nejlépe dovedou a snaží se z plných sil zabezpečit sebe a svoji rodinu. Jak moc je těžký život samoživitelky?
Být samoživitelkou není vůbec snadné. Po ekonomické stránce to je opravdu nevýhodná pozice. V rodině, kdy do společného rozpočtu přichází dva dobré platy, se pravděpodobně daleko méně obrací koruna, než v neúplné rodině s platem jediným.
Žena musí zvládnout veškerou péči o dítě či děti bez pomoci partnera, nelze s otcem dětí každý večer řešit jejich problémy, úspěchy, jejich pokroky. Někdy může propadat i beznaději, že nedokázala svému dítěti zajistit funkční rodinu. Je to obrovský tlak na psychiku ženy.
Záleží na vnitřní síle ženy. Psycholožka Jitka Douchová k tomu ale říká: "Záleží hodně především na síle osobnosti ženy a na tom, jaké má lidské zázemí. Pokud má rodinu, přátele, potom i s nimi může sdílet vše hezké. Ale opřít se i tehdy, kdy jsou starosti."
Obecně se také samoživitelce doporučuje nemít přehnané nároky. Měla by mít jasně definované hranice, jak se zaměstnavatelem, s dětmi, prarodiči, kamarády, a také sama se sebou, co se týká takových věcí, které jsou nezbytně nutné pro dlouhodobou výdrž – aspoň minimální péče o sebe, odpočinek, spánek.
Kamarádka Iva ale bere tuto roli jako výhodu: "Teprve teď jsem konečně šťastná. S exmanželem jsme se jen hádali, nerozuměli si a rozvod byl pro nás oba vysvobozením. Nejhorší je, že manžel mi momentálně finančně mnoho nepomáhá, protože přišel o práci, ale trochu jsme se uskromnili a není to rozhodně tak zlé! Zkrátka je mi bez něj daleko lépe!“
Být single neznamená jen stres. A tuto verzi připouští i psycholožka Jitka Douchová: "Role samoživitelky neboli matky single, nemusí znamenat jen stres a starosti, strádání. Leckdy je lepší být matkou single, než žít s někým, s kým nemáme šťastný a spokojený vztah a musíme se přemáhat, abychom partnerství zvládly. Zde může být matka svou paní, o všem si rozhodovat a může to být ve prospěch věci jak pro ni, tak pro dítě. Nemá smysl se litovat, vše jde zvládnout a žít v rámci přizpůsobení se dané situaci."
A na co je třeba dávat si jako samoživitelka pozor? Podle psychologa a odborníka na partnerské vztahy Pavla Rataje je velké riziko samoživitelek v tom, že dětem nevědomě ukradnou dětství.
Neseberte dětem dětství. Matky samoživitelky jednak hodně pracují a děti zůstávají hodně samy nebo starší sourozenec dělá rodiče tomu mladšímu a navíc, matka používá děti jako emocionální náhradu místo partnera.
"Matka s dětmi pak rozebírá věci, od kterých by děti měly být chráněny, anebo na nich uspokojuje své emocionální potřeby, přehnaně se s nimi mazlí nebo s nimi dokonce spí v posteli, až dlouho do pubertálního věku dětí,“ vysvětluje Pavel Rataj. "Hodně se proto doporučuje obklopit se kamarády, sousedy, sourozenci či svými rodiči a využívat jejich společenskou pomoc,“ dodává.
Být samoživitelkou jistě není žádný med! Dopřejme si tedy čas na zotavení, dejme sobě i svým dětem prostor a čas, ale nezavírejme se před světem! A prožívejme svůj život naplno! Kdo ví? Třeba z nás brzo bude zase úplná rodina…
Článek byl poprvé publikován na partnerském webu Evien.cz. Autor: Stanislava Štěpánová
Reklama