Vytoužené dítě v nedohlednu? Nebojte se umělého oplodnění

26. listopad 2021  Redakce   Žena   1060 zobrazení  631 slov

Před více jak třiceti lety u nás bylo umělé oplodnění teprve v plenkách. Málo kdo si asi pomyslel, že dnes tímto způsobem přijde na svět v České republice 5 až 6 procent dětí. Před tím měly neplodné páry jen dvě možnosti.

Těhotenství, ilustrační foto. Foto PixabayTěhotenství, ilustrační foto. Foto Pixabay

Buď se smířit s krutým osudem a žít v bezdětném svazku dál, nebo zažádat o adopci a čekat, zda projdou složitou a náročnou cestou do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči. Dnes, pokud se ženě nepodaří otěhotnět do roka, je pár většinou odeslán na specializovanou kliniku a najednou je tu naděje…

Reklama

Ten, kdo nezažil, asi nepochopí, jak strašné období prožívá žena, které se nedaří otěhotnět. Prvních pár měsíců žena s nadšením čeká na dvě čárky na těhotenském testu, po půl roce už každou další menstruaci vydatně obrečí. Psychika hraje i v tomto ohledu velikou roli a tak čím delší je snažení se o dítě, tím větší je touha po něm, která často blokuje správné fungování těla.

Ze sexu se stává jen prostředek ke zplození, což může vést k dalším partnerským problémům.

Návštěva centra asistované reprodukce může být pro takový pár doslova vysvobozením. Partneři najednou vidí možnost, mají naději a víru v to, že budou jednou v náručí držet své vytoužené dítě.
Neplodnost u mužů i ženA po jak dlouhé době se pár nejčastěji odhodlá pro návštěvu centra asistované reprodukce?

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. ze Sanatoria Repromeda říká: "Období, za které k nám pár zavítá, je u každého páru odlišné a pohybuje se od 6 měsíců až po 10 a více let marného snažení."

Lékařka také udává, že muži a ženy se podílejí na problému neplodnosti rovným dílem. "Je řada párů, které mají více faktorů a také se mohou u jednoho páru kombinovat faktory mužské a ženské. S rostoucím počtem faktorů šance na úspěch klesá, i když řešení ani v tomto případě jistě není nemožné," vysvětluje ředitelka sanatoria Kateřina Veselá.

První konzultace napovíI šestatřicetiletá Světlana toužila spolu s manželem dlouho po dítěti, ale marně. Po třech letech snažení. Světlana konečně svého muže přemluvila k navštívení centra asistované reprodukce.

"Nakonec na konzultaci v centru kývnul a já měla pocit, že do roka a do dne budu mít v náručí svého vytouženého chlapečka nebo holčičku. Ukázalo se, že problémy mám především já, ale částečně i manžel," svěřuje se Světlana, která stále bojuje a pokračuje: "Podstoupila jsem hormonální stimulaci, punkci vajíček i jeden embryo transfer, který bohužel nedopadl pozitivně. Budeme své štěstí ale zkoušet dál a věřit, že se to podaří."

Jak už napověděl příběh Světlany, po první konzultaci pár získá potřebné informace a speciálně vyškolený personál poradí, co dál. Každý příběh je jiný, a proto se lékaři snaží postupovat u každého individuálně a tak, aby došlo k otěhotnění co nejdříve.

Článek byl poprvé publikován na partnerském webu Evien.cz. Autor: Stanislava Štěpánová


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x