Svitavy jsem v posledních letech několikrát navštívil. I díky dobré dopravní dostupnosti na železniční trati z České Třebové do Brna.
Poloha města mezi Českomoravskou vysočinou a předhůřím Orlických hor činí ze Svitav atraktivní místo pro aktivní turistiku a cykloturistiku. V současné době zde žije přibližně 17 tisíc obyvatel.
Po celou dobu existence města v něm docházelo k národnostních třenicím mezi Němci a Čechy. Svitavy se roku 1938 dokonce staly součástí Velkoněmecké říše a definitivně v nich převládlo české obyvatelstvo až po skončení II. světové války a následném odsunu německého obyvatelstva. Odsun byl rozhodnutím Postupimské konference za podíl Sudetských Němců na rozpoutání II. světové války.I
Město nabízí mnoho pozoruhodných pamětihodností. Je to především impozantní knihovna obsahující více než 25 tisíc svazků, kterou v roce 1892 věnoval městu jeho rodák Valentin Oswald Ottentik.
Kromě knihovny stojí za návštěvu obnovené kostely sv. Jiljí a Navštívení Panny Marie, romantický hřbitov či výrazné renesanční domy a barokní sochy na malebném náměstí.
Po celé léto zde probíhají kulturní Svitavské letní slavnosti, které překračují hranice Pardubického kraje.
V roce 1908 se zde narodil Oskar Schindler, který prý během války zachránil na 1200 lidských životů před smrtí v koncentračních táborech.
Mnoho zajímavosti najdeme i v blízkosti Svitav. Například v Moravské Třebové a řadě dalších míst.
V článku jsme čerpali i z webu Atlas Česka