Čelákovice leží ve Středočeském kraji, v severovýchodní části okresu Praha-východ. Rozkládají se u Labe asi dvacet sedm kilometrů východně od centra Prahy a sedm kilometrů jihovýchodně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Žije zde 12 463 obyvatel.
Do Čelákovic jsem se vydal vlakem z pražského hlavního nádraží. Už předem jsem samozřejmě věděl, že se jedná se o vyhledávané místo pro začátek turistických či cyklistických výletů. Prochází tudy několik značených tras, které zájemce provedou po zalesněném okolí města.
Ilustrační snímek je z centra Čelákovic.
Na počátku historie Čelákovic stojí dřevěné opevněné sídlo, které bylo vybudováno na počátku 12. století. O sto let později bylo rozšířeno do podoby kamenné tvrzi, o níž se písemné prameny poprvé zmiňují v roce 1290. Na konci 13. století se osada pod tvrzí rozrostla v městečko, kterému byl dokonce přidělen status královského městečka.
Objekt tvrze prošel během staletí několikanásobnou přestavbou a spolu s kostelem, středověkým mlýnem a budovou děkanského úřadu tvoří historické jádro města. Během husitských válek byly Čelákovice napadeny husity a takřka celé srovnány se zemí. Následný rozvoj byl dovršen v roce 1547, kdy se Čelákovice dočkaly povýšení na komorní město. Reálný městský status však Čelákovice získaly až v roce 1847.
Tragickým obdobím pro místní obyvatele byla třicetiletá válka. Městečko bylo několikrát obléháno vojsky a opakovaně vypáleno. Po skončení konfliktu musely být Čelákovice vystavěny takřka celé znovu. Hospodářskou prosperitu pak přineslo až 19. století a zvláště zavedení železniční trati do města v roce 1873. Ke katastrálnímu rozšíření města došlo na počátku 20. století. V 80. letech minulého století proběhla necitlivá přestavba náměstí, při které bylo mnoho historických staveb nahrazeno novou výstavbou.
Po necitlivé přestavbě Čelákovického náměstí se z historicky cenných staveb dochoval jen objekt novobarokní radnice, postavený v roce 1911. Vedle malého hrádku u břehu řeky Labe stojí původně gotická tvrz, přestavěná v renesančních stylu. V současné době zde sídlí městské muzeum. Ze sakrálních staveb zaujme kostel Nanebevzetí Panny Marie z 12. století. Upomínkou na dávnou košíkářskou tradici ve městě je expozice městkého muzea v domě malíře Čeňka Jandy.
- V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka