Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
ČEZ v Ústeckém kraji změní energetiku do roku 2030
Elektrárna

ČEZ promění za 100 miliard korun energetiku v Ústeckém kraji. Postaví nové zdroje tepla a elektřiny v rámci udržitelnosti.

Kompletní proměnu energetických zdrojů chystá v následujících letech společnost ČEZ. Ta do roku 2030 postaví nové zdroje elektřiny a tepla především na Chomutovsku a na dalších místech v Ústeckém kraji.

Nové nízkoemisní a bezemisní energetické zdroje na další desítky let nahradí dosluhující uhlí v elektřině i v teple a přispějí k ekologizaci kraje.

Další investice plánuje ČEZ do kraje přinést do roku 2040, v rámci rozvoje dalších zdrojů elektřiny a tepla, např. malého modulárního reaktoru v Tušimicích.

Výstavba nových tepláren

ČEZ je největším dodavatelem tepla v kraji. Výrobu v uhelných zdrojích v Trmicích, Tušimicích, Prunéřově i Ledvicích nahradí postupně novými plynovými a biomasovými teplárnami.

Energetická firma chce v maximální míře udržet výhody centrálního zásobování teplem. Konkrétně městech v Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově, Kadani. Dále v Klášterci nad Ohří, Bílině, Ledvicích, Prunéřově a dalších městech.

Výstavba nových tepláren nyní probíhá v areálu Elektrárny Prunéřov II. Odtud proudí dodávky tepla do Chomutova, Klášterce nad Ohří a Jirkova. ČEZ zde staví nové plynové kotelny a připravují nové kogenerační jednotky. Dále i kotel na biomasu.

„ČEZ je největším investorem v Ústeckém kraji, zaměstnáváme tu 6 300 lidí a chceme být nejvýznamnějším investorem. Chceme svoji pozici v regionu ještě upevnit. Připravili jsme plán pro Ústecký kraj, který ukazuje, že chceme zůstat dobrým a spolehlivým sousedem. Pomůžeme rozvoji kraje na další desítky let. Investujeme do našeho zdejšího podnikání významné prostředky,“ řekl při představení plánů místopředseda ČEZ Pavel Cyrani.

Inovativní projekty: zpracování lithia

ČEZ kromě nových zdrojů tepla se zaměří na zpracování lithia. Další investice poputují do posilování bezpečnosti a modernizace distribučních sítí nebo rozvojových projektů, jako je lithium park nebo příprava výstavby malého modulárního reaktoru v Tušimicích.

„Věnujeme se také inovativním projektům s vysokou přidanou hodnotou jako zpracování lithia. Tyto rozvojové projekty a moderní energetika obecně přinesou kvalifikovaná pracovní místa a budou také impulzem pro výzkum, takže hodláme zintenzivnit naši spolupráci s místními školami a univerzitou,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ.

Green Deal nezastavíme. Využijme ho na maximum
Green Deal nezastavíme. Využijme ho na maximum

Lithium park, který znamená investici v řádu desítek miliard korun, může zaměstnat cca 2 tisíce lidí a bude zpracovávat lithium pro potřeby automobilového průmyslu a energetiky. Projekt umožní rozvoj sofistikovaného lithiového průmyslu s kvalifikovanými pracovními místy a dlouhodobou perspektivou, včetně souvisejícího výzkumu a vývoje.

ČEZ zároveň nadále pracuje na projektu výstavby bateriového závodu na pozemcích prunéřovské elektrárny.

Centrum obnovitelných zdrojů v Málkově u Chomutova

Doslova mozkem moderní energetiky v Ústeckém kraji a symbolem přeměny uhelné lokality v bezemisní region se stane nový energetický dispečink, který pod taktovkou společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje roste v areálu bývalé rozvodny v Málkově u Chomutova.

Dispečerské centrum bude dohlížet na provoz všech obnovitelných zdrojů ČEZ v České republice, a na dálku tak řídit desítky fotovoltaických, větrných a malých vodních elektráren. Kvalitní zázemí tu najdou specialisté ČEZ zajišťující systémy údržby, diagnostiky a informačních technologií.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama