Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Fotbalové stadiony obrazem. Tady se hraje česká liga
Fotbalový stadion v Edenu.

Fotbalové stadiony pro ligové i evropské soutěže splňují různá kritéria. Přinášíme přehled českých stadionů, na kterých hrají prvoligové týmy.

Fotbalové stadiony postupně mění svůj styl. Od zastaralých stadionů s malou kapacitou mnohé již splňují požadavky atraktivity diváckého a sportovního komfortu. Podívejme se na jednotlivé arény podrobněji.

Z pohledu kapacity hlediště v české lize vévodí stadiony v Edenu, na Letné a v Teplicích.

Tři stadiony s největší kapacitou

Fortuna Arena je fotbalový stadion v pražských Vršovicích v oblasti takzvaného Edenu. S kapacitou 19 370 sedících diváků je to největší a nejmodernější fotbalový stadion v Česku. Na stadionu hraje své domácí zápasy tým SK Slavia Praha, hrají se zde ale i některé zápasy české fotbalové reprezentace.

Stadion Letná, neboli epet Arena, používá pro své domácí zápasy fotbalový klub AC Sparta Praha a česká fotbalová reprezentace. S kapacitou 18 349 diváků je to druhý největší fotbalový stadion v Česku.

Stadion na Stínadlech je fotbalová AGC aréna v Teplicích. Zde hraje domácí klub FK Teplice, a také zde hraje některé kvalifikační zápasy česká fotbalová reprezentace. S kapacitou 18 221 diváků je to třetí největší fotbalový stadion v Česku.

Stadiony v Ostravě, Olomouci a Plzni

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích je ostravský atletický a fotbalový stadion, kde domácí zápasy hraje FC Baník Ostrava. Celý stadion má kapacitu 15 123 krytých míst k sezení a je rozdělen na 4 tribuny. Podle kapacity je to pátý největší fotbalový stadion v Česku.

Andrův stadion je fotbalový stadion, na kterém hraje své domácí zápasy především klub SK Sigma Olomouc. Stadion má kapacitu 12 566 míst k sezení.

Doosan Arena, také stadion ve Štruncových sadech, je fotbalový stadion v Plzni. Využíván je především na fotbalové zápasy prvoligového klubu FC Viktoria Plzeň. Má kapacitu 11 700 diváků. Rekonstrukce nebyla dosud definitivně ukončena. Chybí dostavba dvou rohových věží, které celý stadion uzavřou a zvýší kapacitu na konečných 12 500 diváků.

Stadiony v Liberci, Hradci Králové, Uherském Hradišti

Stadion U Nisy je fotbalový stadion v Liberci. Nyní je používán především pro fotbalové zápasy Slovanu Liberec, občas také pro utkání české fotbalové reprezentace. Stadion je pojmenován po řece Nise, která teče těsně za Severní tribunou. Další zajímavostí je vetknutí Hlavní tribuny do skalního masivu. Kapacita stadionu je 9 900 míst.

Malšovická aréna je fotbalový stadion, který se nachází v Hradci Králové v městské části Malšovice. Kromě klubu FC Hradec Králové jej mohou pro fotbal využívat i různé výběry české reprezentace, stavba splňuje i kritéria UEFA 4. Původní kapacita arény míst na sezení měla být pro 8 000 fanoušků, ale nakonec byla zvýšena na 9 300. Stadion nabízí čtyři tribuny (severní, jižní, východní a západní), které jsou v rozích spojeny a všechny zastřešeny. Vytváří tak uzavřený prstenec a kvůli jejich blízkosti k přírodnímu vyhřívanému trávníku a sklonu z nich lze zažít skvělou fotbalovou atmosféru.

Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty je moderní fotbalový stadion v Uherském Hradišti. Hraje na něm klub 1. FC Slovácko. V roce 2003 byl kompletně přestavěn. Divácká kapacita je 8 tisíc lidí.

Stadiony v Českých Budějovicích, Zlíně a Jablonci nad Nisou

Fotbalový stadion Střelecký ostrov je fotbalový stadion, který se nachází v Českých Budějovicích. Své domácí zápasy na něm hraje SK Dynamo České Budějovice. Od roku 2003 na něm probíhala rozsáhlá rekonstrukce. Všechna místa jsou nyní k sezení, čímž se zmenšila kapacita stadionu z původních 12 000 na dnešních 6 681 míst.

Letná je fotbalový stadion, který se nachází v moravském Zlíně. Své domácí zápasy zde odehrává FC Zlín. Nachází se v blízkosti řeky Dřevnice. Kapacita stadionu je 5 898 míst k sezení.

Stadion Střelnice je domácí stadion fotbalového klubu FK Jablonec. Kapacita stadionu je 6 280 míst k sezení.

Stadiony v Mladé Boleslavi, v Ďolíčku, Karviné a Pardubicích

Městský stadion Mladá Boleslav je všesportovní zařízení. Především je to domácí aréna FK Mladá Boleslav. Kapacita tří tribun je 5 000 míst k sezení.

Městský stadion Ďolíček stojí v Praze-Vršovicích, kde na něm hrají svá domácí utkání hráči Bohemians Praha 1905. Kapacita je 5 tisíc diváků.

Městský stadion v Karviné je fotbalový stadion, který se nachází v Karviné. Byl otevřen v létě 2016, tedy těsně před startem nové fotbalové sezóny, ve které MFK Karviná premiérově startovala v nejvyšší soutěži. Kapacita stadionu činí 4 833 diváků.

Letní stadion, od roku 2023 CFIG Aréna, je fotbalový stadion v Pardubicích. Stadion je domovem fotbalového klubu FK Pardubice. Historické tribuny pardubického stadionu jsou od roku 2016 zapsány v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Na počátku roku 2023 skončila na stadionu rozsáhlá rekonstrukce. Divácká kapacita je 4 600 míst.

Plány na rekonstrukci stadionu v Brně

V letošním ročníku ve Fortuna lize nepůsobí klub FC Zbrojovka Brno, který hraje druhou ligu. Domácí zápasy hraje na městském fotbalovém stadionu Srbská, což je stadion v Králově Poli v Brně. Kapacita je 10 785 míst. V létě roku 2020 byly představeny plány na rekonstrukci stadionu, kdy kapacita měla být navýšena na 20 tisíc diváků a stadion měl spadat do kategorie 4 podle UEFA. Jenže v říjnu téhož roku byl projekt zamítnut. Na konci roku 2023 byl magistrátem města Brna předložen plán na nutné opravy stadionu.

Dojde ke kompletní rekonstrukci trávníku a jeho infrastruktury, rozšíření zastřešení západní tribuny, rovněž bude zastřešen sektor hostí, nainstaluje se nové umělé osvětlení, vymění se sedačky na hlavní tribuně, dojde k demolici sektorů T, U a V, kde vznikne další vjezd z ulice Srbské. Práce mají trvat až do roku 2026 a budou rozděleny do několika etap.

Fotogalerie fotbalových stadionů pro Fortuna ligu

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama