Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Ochutnejte bavorský advent v Norimberku, Pasově či Mnichově
Norimberk, vánoční trhy

TIP NA VÝLET Bavorský advent je specifický v rámci Německa, ale českému návštěvníkovi poměrně známý. Jih Německa je odlišnější od severní části.

Z pohledu českého návštěvníka i kvůli relativně blízké dostupnosti jsou oblíbené zejména vánoční trhy v Drážďanech, což je zřejmě i pozůstatek toho, že do NDR před rokem 1990 se jezdit na nákupy mohlo. Ovšem z pohledu západního Německa jsou nejznámější vánoční trhy v bavorském Norimberku.

Na vánoční trhy jezdí mnoho turistů a návštěvníků z Česka obvykle na jednodenní výlet.

Tuto „dojezdovou“ vzdálenost splňují především Drážďany (i z pohledu Prahy), návštěvníci z Moravy zamíří spíše do Vídně (z pohledu Brna), ze severní Moravy se nabízí vánoční trhy v historickém polském velkoměstě Krakov – a pak se nabízí bavorský Norimberk, který je z Plzně vzdálen po dálnici D5/A6 zhruba 200 km (což je orientačně 2 hodiny cesty).

Z pohledu západního Německa jsou vánoční trhy v Norimberku (Nürenberg) nejznámější, ovšem největší jsou v Kolíně nad Rýnem (Köln) ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Z pohledu Bavorska (a i českého turisty) jsou atraktivní trhy v Mnichově (München), Řezně (Regensburg) či v Pasově (Passau).

Ježíškovy trhy v Norimberku

Zatímco nejstarší vánoční trhy v Německu jsou v Budyšíně (Bautzen), což je město v Horní Lužici, v nejvýchodnější části Německa ve spolkové zemi Sasko (byly zahájeny českým králem Václavem IV. v roce 1384 a nesou dodnes jeho jméno jako Václavské trhy), Němci i díky dlouholetému rozdělení vnímají jako nejznámější ty v Norimberku.

Město je spjato s císařem Karlem IV., což byl otec Václava IV., avšak spíše v rozporuplné roli kvůli tzv. norimberskému pogromu. Proto Norimberk používá zcela jiný název vánočních trhů.

Ten je mnohem poetičtější – Ježíškovy vánoční trhy, v němčině Christkindlesmarkt.

Symbolem norimberských Vánoc je Ježíšek ve zlatobílém hávu se zlatou korunou a zlatými vlasy. Při zahajování vánočního trhu ho představuje každý rok vybraná blonďatá dívka.

Zatímco Drážďany mají svůj Striezelmarkt podle vánoční štoly, Norimberk má Ježíška.

Norimberské perníčky

Norimberské vánoční trhy nabízí akci s nezaměnitelnou kulisou historických staveb na náměstí Hauptmarkt. Říkává se mu Městečko ze dřeva a plátna, protože k němu neodmyslitelně patří dřevěné stánky s červeno-bílými plátěnými střechami.

Na vánočních trzích je tradiční vánoční nabídka, a to včetně norimberských perníčků (Lebkuchen) a biskupských chlebíčků. Posilnit se lze svařeným vínem (Glühwein) a opékanými klobásami (Bratwurst).

Sortiment doplňují sladkosti, hračky, vánoční ozdoby a umělecké předměty.

Bavorské opečené klobásy (nejen v Řezně)

Nejblíže českým hranicím i díky relativní dostupnosti díky dálnici A93 (odbočka z dálnice D5/A6 zhruba 40 km od Rozvadova) jsou vánoční trhy v Řezně (Regensburg).

Řezno, tak jako Norimberk, patří do vládního obvodu Horní Falc (Oberpfalz). Nacházelo se zde centrum diecéze, do které České země spadaly před vyhlášením pražského biskupství v roce 973.

Řezno bylo jedním z nejstarších německých městských sídlišť v Německu a ve 12.–13. století největším a nejbohatším městem v jižním Německu. Město v současnosti má zhruba 160 tisíc obyvatel, a je čtvrté největší v Bavorsku.

Centrum města je historicky zachovalé, takže vánočním trhům dodává romantické kulisy.

Také tu nenajdeme jeden velký, ale více malých trhů. Mezi ty nejznámější patří vánoční trhy na náměstí Neupfarrplatz, který je rájem pro děti, protože právě tudy projížďí každou středu Mikuláš, který rozdává pochoutky ze svého pytle plného sladkostí. Dalšími trhy jsou Lukréciin řemeslnický trh a Romantický trh v paláci Thurn Taxis.

Kromě nezbytného svařeného vína a punče lze ochutnávat několik druhů opečených klobás, a to především z Bavorska. A na velikosti zde záleží. Ochutnat je možné až půlmetrovou klobásu.

Vánoční trhy v Pasově

Na Dunaji se kromě Řezna nachází i v jihovýchodním cípu Bavorska (vládní obvod Dolní Bavorsko, německy Niederbayern) historické město Pasov (Passau), které je vstupní branou do Rakouska, konkrétně do spolkové země Horní Rakousy (Oberösterreich).

Nejblíže sem mají čeští návštěvníci z jižních Čech. Z Českých Budějovic je to přes hraniční přechod Strážný zhruba 130 km (asi 2 hodiny cesty).

Staré centrum města leží na výběžku mezi soutokem Innu a Dunaje, nové čtvrti za řekami na přilehlých kopcích. Díky svojí malebnosti a barokní architekturou je navštěvované návštěvníky i z Česka.

Jedny z nejoblíbenějších vánočních trhů v Pasově jsou tradičně na náměstí Domplatz, a to před chrámem sv. Štěpána v centru pasovského Starého Města (Altstadt).Tak jako v Norimberku, i v Pasově se jmenují Ježíškovy trhy.

Návštěvník může objevovat rozmanitost různých řemesel, téměř zapomenutého umění a chuť regionálních specialit.

Vánoční trhy v Mnichově s alpskými písněmi

Hlavní město svobodného státu Bavorsko (Bayern) nabízí velkoměstské vánoční trhy. Mnichov (München) se srovnává s městy jako Berlín, Drážďany či Kolín nad Rýnem nebo rakouská Vídeň.

Pro Mnichov je z pohledu turisty každoročně nejzajímavější Oktoberfest, ale i z „pivního města“ se v adventním čase stává vánoční město.

Nejnavštěvovanější trhy v Mnichově jsou na Marienplatz. Obyvkle tu stojí třicetimetrový vánoční strom a místní radnice se proměňuje v nebeskou pracovnu, ve které si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla i pečení vánočních dobrot. Navíc se ulicemi rozléhá alpská hudba.

Vánoční stánky jsou rozmístěné podél ulic Kaufingerstrasse a Weinstrasse, je tu i Jesličkový trh. Sousední trhy na Rindmarkt zase nabízí vše pro výrobu betlémů. Obecně mnichovské trhy se stylizují do času středověku.

Kromě punče, svařeného vína a medoviny návštěvník může ochutnat i místní specialitu – Feuerzangenbowle, což je místní nezbytná součást nápoje zvané víno.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama