Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Palma de Mallorca je pravý turistický ráj
Palma de Mallorca, katedrála.

Hlavní město Baleárských ostrovů nabízí příjemné procházky a zajímavé stavby. Centrum metropole nazývané Ciutat kypí životem.

Zvláště pak na bulvárech a úzkých ulicích Starého města Palma de Mallorca na Baleárských ostrovech, které jsou součástí Španělska. Z křivolakých uliček se lehce dostaneme na sluncem zalitá náměstí, na kterých dominují secesní stavby.

Po ulici Carrer del Palau Reial, kde sídlí v neogotické budově s věží vláda, se dostaneme na další náměstí – Placa Cort, které je srdcem města. Dominuje mu budova radnice (Ajuntament) s renesanční a barokní fasádou.

Hned za rohem je další náměstíčko – Placa Santa Eulária, které se jmenuje podle gotického kostela sv. Eulárie. Interiér kostela je vyzdoben obrazy Francisca Gómeze. Ulicí Can Sanc se projdeme ke klášteru sv. Františka (Sant Francesc), který dominuje dalšímu náměstí Palmy – Placa Quadrado.

Klášter byl založen v roce 1232 králem Jakubem I. Aragonským. Jednolodní gotický kostel s mramorovými bočními kaplemi vznikl asi o 50 let později na základech mešity. Zajímavostí je pozdně gotická křížová chodba a ozdobnými sloupy pocházející ze 14. století a patřící k největším na světě.

Židovská čtvrť, Maurské lázně

Projdeme-li bývalou židovskou čtvrtí kolem ulice Call, dorazíme k jezuitskému kostelu Monti-sion, jenž byl postaven na přelomu 16. a 17. století na zbytcích bývalé synagogy. V celé této oblasti najdeme spoustu městských paláců.

Pokud se vydáme směrem k moři, narazíme při naší procházce v ulici Carrer Serra na budovu s mohutným gotickým obloukem. To jsou Maurské lázně.

V této ulici jsou i zbytky římských městských hradeb, prezentovány obloukem Arc de la Almudaina. Vrátíme-li se ke katedrále, objevíme biskupský palác, v kterém je dnes umístěno Diecézní muzeum (Museu Diocesá). V jeho sbírkách se nacházejí mallorské obrazy ze středověku, staré misály, oltářní nástavce ale hlavně kuriozita muzea. Malý nabalzamovaný krokodýl (Drac de Na cóca), který žil v 17. století v kanalizaci čtvrti Portela a děsil místní obyvatele.

Procházka klikatými uličkami

Další možností objevování historické Palmy je procházka od náměstí Placa Cort klikatými uličkami.

Třeba ulice Santo Domingo je plná secesních staveb. Pěkná je opravdu budova Can Corbella. Okenní fronta je zdobena v neomudéjarském slohu, střechu korunuje osmiboká věžička. V ulici Carrer Verí je jiný palác Palau Pelaires, v kterém si lze prohlédnout významnou sbírku současných uměleckých děl. Na dalším náměstíčku Placa del Mercat můžeme obdivovat mnoho secesních městských domů.

Dvojdům Can Casazas na počátku 20. století postavili architekti Francesc Roca a Quilem Reynés a připomíná výtvory katalánského stavitele Antoniho Gaudího.

Odtuď se opět můžeme vracet přes náměstí Placa Major uličkami zpět k moři nebo ulici Sant Miguel jít jakoby na Španělské náměstí (Placa Espanya), přitom skončit naše putování u velké impozantní tržnice Mercat Olivar. Právě tady můžeme obdivovat největší nabídku potravin v hlavním městě.

Promenáda Passeig des Born

Nejkrásnějším místem odpočinku s pohledem na moře a přístav, přitom ve stínu palem, je promenáda Passeig des Born u náměstí Placa de la Reina. Nebo další místo ještě s lepším a klidnějším posezením je u náměstíčka Placa Llotja, kde se nachází středověká námořní burza.

Upoutá nás hlavně portál, v jehož středu je umístěna gotická socha. V sále o rozloze 40×24 metrů a třech lodích, jejichž klenbu podpírá šest štíhlých spirálovitých sloupů, se dnes konají výstavy starého i moderního umění.

Prohlídka města za hradbami

Pokud opustíte Staré město a přejdete ulice Passeig de Mallorca a Rieru, najdete „extra muros“ (za hradbami) krásné vyhlídkové body a zajímavé atrakce jako třeba španělskou vesnici Poble Espanyol, kde stojí na malém prostoru kopie staveb z různých kulturních období a oblastí celého Pyrenejského poloostrova. Skanzen se nachází na ulici Carrer Poble Espanyol.

Nad městskou čtvrtí El Terreno, která byla na konci minulého století vyhledávaným letoviskem obyvatel města a později i bydlištěm umělců (např. G. B. Shaw), stojí uprostřed piniových lesů gotický hrad Castell de Bellver (Krásná vyhlídka), nejlepší vyhlídkový bod ve městě. Pěšky se na návrší dostaneme z náměstí Placa Gomila po stupňovité ulici Bellver a přilehlým lesíkem.

Palma de Mallorca je skutečně tím pravým turistickým rájem. V okolí i v samotném městě je mnoho hotelů a penzionů, jenž se stanou přes léto dočasným domovem milionů návštěvníků z celého světa. V letní sezóně je Palma de Mallorca plná lidí a že je skutečně často navštěvovaná, o tom se přesvědčíte už na velikém letišti, na kterém přistávají letadla charterových letů s turisty dychtící po odpočinku a opalování u moře. Na Mallorce je však dobře i začátkem prosince, kdy teploty okolo 20° C jsou velmi příjemné k procházkám a obdivování dalších krás ostrova.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama