Když Američan jede do Evropy, většinou tím myslí Paříž. Je to tak. Jaké ale je tohle 2,1 milionové město, které obklopují předměstí, jenž dohromady dají dalších deset?
Kde začneme procházku městem?
Obrovským prostranstvím v Paříži je náměstí Svornosti (Place de la Concorde). Bylo vybudováno podle návrhu Jacques-Ange Gabriela v letech 1757-1779, zpočátku bylo věnováno Ludvíku XV., ve středu náměstí se tyčila jeho jezdecká socha, která byla stržena během Velké Francouzské revoluce (VFR).
Na jeho místě byla postavena gilotina. Zde zemřely významné historické postavy: Marie Antonietta, Danton, Madame Roland, Robespierre a Saint Just. Dnešní podobu nabylo náměstí v letech 1836-1840, během přestavby vedené architektem Hittorfem.
Ve středu náměstí se tyčí egyptský obelisk pocházející z chrámu Luxoru, darovaný Mehmetem-Ali v roce 1831 Ludvíkovi Filipovi, vztyčený v roce 1836. Na severní straně náměstí jsou dvě identické budovy, v nichž dnes sídlí Ministerstvo námořnictva a Hotel Crillon. Kousek za rohem, v ulici Rue Royale (Královská), najdete známý restaurant Maxim.
Champs-Elysées
Z náměstí Svornosti jde přímá široká třída směr na západ – Champs-Elysées. Začíná parky, pokračuje zástavbou luxusních obchodů. Měří tři kilometry a lze ji srovnat s pražským Václavským náměstím. Na konci třídy se nachází kruhový objezd, z kterého paprskovitě jde dvanáct ulic a kde uprostřed je Vítězný oblouk.
Na stejné ose, ale o pěkných kilometrů dál, se nachází monumentální budova La Grande Arche de l´Humanité et de la Fraternité, v La Défense. V parku na Elysejském poli je schován Elysejský palác, sídlo francouzských prezidentů. Veřejnosti nepřístupný a pečlivě střežený.
Muzeum d´Orsay
Za návštěvu určitě stojí i Muzeum d´Orsay, které leží na levém břehu Seiny.
Je to budova, která byla na muzeum přebudována za Mitterrandovy éry, dříve to bylo nádraží. Ve stejné oblasti si nenechejte ujít prohlídku katedrály Notre-Dame. Tu znáte z románu Victora Huga Chrám u Matky Boží. Za vnější prohlídku rovněž stojí budova Invalidovny (Dome des Invalides), kde jsou uloženy ostatky Napoleona I. Bonaparte.
Invalidovna je nádherná svou pozlacenou kupolí. Podobnou stavbou v Paříži je i Pantheon. Obrovským areálem je světoznámá Sorbona a megalomanskou stavbou pro změnu nová budova Opera de la Bastille, před kterou je ve středu náměstí de la Bastille sloup de Juillet, kde se nacházela známá věznice Bastila. Ta samozřejmě nestojí, za VFR byla stržena.
Pokud chcete jít v Paříži po stopách posledních hodin princezny Diany, která 31. srpna 1998 tragicky právě ve městě lásky zahynula, nejprve se vydejte na náměstí Place Vendome, kde je uprostřed nádherný sloup. Právě na tomto náměstí se nachází luxusní Hotel Ritz, kde přespala Diana s Dodim. Místo tragédie je blízko Eiffelovy věže, v tunelu u náměstí de l´Alma na ulici Avenue de New York.
Montmartre
Vidět budete pravděpodobně i chtít filmem proslavený kabaret Moulin Rouge.
Ten hledejte ve čtvrti pod kopcem Montmartre, na němž je Sacré-Coeur. Na stejné ulici najdete samé noční erotické kluby, sexshopy, kina apod. Prostě hříšná ulice Paříže – Pigalle. U Sacré-Coeur na malém náměstíčku Pla du Tertre můžete objevovat dávné kouzlo hříšných umělců. Zde tvořil mj. sochař Aguste Rodin. Jeho díla najdete v jeho muzeu u Invalidovny.
La Defénse a socha Svobody v Paříži
Za samostatnou návštěvu stojí La Defénse, oblast výškových budov. Smělý průlom do architektury 21.století, který byl započat na konci 70. let 20. století. Doporučuji, navštivte. Nezapomeňte ani na sochu Svobody, kterou najdete na Seine blízko Eiffelovy věže naproti komplexu Radio France.
Můžete vyzkoušet i pařížské metro, které je jedním z nejstarších na světě a podle toho také vypadá. Zajímavsotí je, že pařížská městská doprava nemá tramvaje ani trolejbusy. Právě metro, které většinou má linky pod jednotlivými bulváry, zajišťuje hlavní přepravu městem. Hustá sít linek je skutečně pro českého našince překvapivá. Ve městě také jezdí autobusy, u kterých je zajímavé, že staví jenom na znamení.
Paříž je zajímavé město, které stojí vidět. Má své kouzlo a je tu stále co objevovat. Už jenom aglomerace zahrnující mj. St-Denis, Boulogne se svým proslulým lesíkem, St.-Germain nebo Versailles stojí za důkladnou a samostatnou návštěvu.