Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Říčany jsou opět nejlepším městem pro život v České republice
Říčany, náměstí

REPORTÁŽ Město Říčany ležící na jihovýchodním okraji Prahy s více než 800 letou historií nabízí vysokou kvalitu života pro své obyvatele.

Říčany mají unikátní polohu, výhodné dopravní spojení s hlavním městem a okouzlující okolní přírodu.

Pošesté za sebou se umístily Říčany na prvním místě ankety o nejlepší město pro život v České republice. A to nejen zásluhou své polohy a historie, ale také pro vysoké zapojení občanů do veřejného dění.

Společnost Deloitte (Obce v datech) ocenila i bohatý spolkový, kulturní a společenský život ve městě. Jelikož jsem město v poslední době i kvůli vynikající dopravní dostupnosti z Prahy několikrát navštívil, snažil jsem se získat co nejvíc informací. K tomu jsem jako ostatní návštěvníci a turisté využil místní informační centrum na náměstí i oficiální webové stránky města.

A jaká je tedy charakteristika Říčan?

Po sametové revoluci v roce 1989 nabralo kdysi poklidné výletní město dynamické tempo růstu vyplývající především z blízkosti hlavního města. V první dekádě nového tisíciletí probíhal v Říčanech rychlý až překotný stavební rozvoj, který znamenal nejen razantní nárůst obyvatel, ale rovněž zvyšující se deficit chybějící infrastruktury (komunikace, voda, kanalizace, školská i předškolní zařízení, sportoviště, …)

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Zlom nastal v roce 2010, kdy s novým vedením na říčanské radnici (v čele se starostou Vladimírem Kořenem) došlo k významnému přehodnocení rozvoje města od extenzivního nárůstu obyvatel a prorůstání do okolní krajiny směrem k budování nové infrastruktury a zvyšování kvality života pro současné obyvatele.

Postupně a s rozmyslem se začaly budovat nové školky, školy, rozšiřovat kanalizační stoky, opravovat komunikace, modernizovat veřejné budovy, upravovat parky, lesní cesty a budovat dětská hřiště, cyklostezky a další zajímavá turistická místa. Velký důraz se začal klást rovněž na kvalitu veřejného prostoru a společenský a kulturní život ve městě vůbec.

K 1. lednu 2023 měly Říčany celkem 16 775 obyvatel. Díky atraktivnímu prostředí, zelenému pásu kolem města a dopravnímu možnostem (železniční a autobusové spojení, blízkost dálnice D1 a okruhu D0) se do Říčan mnoho let stěhují především mladé rodiny s dětmi (průměrný věk obyvatel je 40,1 roku). Velký počet dětí, které ve městě žije, vytváří značné nároky na vzdělávací zařízení – město provozuje už 6 mateřských škol (za posledních 7 let vznikly hned 3) a 4 základní školy.

Kulturní akce po celý rok

V průběhu celého roku město organizuje mnoho velkých kulturních a společenských akcí. V únoru zve na Říčanský Masopust, v březnu se koná Reprezentační ples města, v květnu se lidé schází na Májových slavnostech, v červnu je pro děti přichystán Dětský den. Přes léto probíhá Letní kino a konec srpna patří tradičnímu hudebnímu festivalu Pohoda Džez. V září pravidelně následují několikadenní Městské slavnosti, které vrcholí koncertem známých kapel, zpěváků a hudebníků.

O adventních nedělích mohou občané posedět v příjemné předvánoční atmosféře na Masarykově náměstí. Na Mikuláše se zde koná akce pro děti Čertů rej. V předvečer Vánoc se tu lidé setkají pod rozzářeným stromem v doprovodu koled a vůní vánočních pochoutek. Z dalších zajímavých akcí stojí zcela jistě za zmínku populární Streetfood festivaly konající se dvakrát až třikrát ročně se v ulicích města či oblíbený hudební festival Starák.

Jak už bylo uvedeno na počátku příspěvku, turisté i náhodní návštěvníci se mohou dozvědět vše důležité o Říčanech včetně kulturního kalendáře, o ubytovacích možnostech a dalších službách v kanceláři Informačního centra na Masarykově náměstí.

V článku jsme čerpali i z webových stránek města Říčany.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama