Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Úroky na spořicích účtech klesají. Banky reagují na ČNB
Graf

ANALÝZA Období vyšších úrokových sazeb na spořících účtech u českých bank pravděpodobně končí. Všechny banky reagují na krok ČNB a upravují sazby.

Střadatelé, kteří se rozhodli v posledních dvou letech vsadit na spořící účty, musí přemýšlet o jiném zhodnocení volných peněz. Před dvěma lety zejména menší hráči na českém bankovním trhu nabídli pro konzervativní střadatele atraktivní zhodnocení peněz. K běžnému účtu nabídli spořící účet s poměrně atraktivní úrokovou sazbou.

A zatímco velké banky se k tomuto kroku před dvěma lety odhodlávaly poměrně pomalu, nyní naopak mezi prvními úrokové sazby na spořících účtech snižují. Reagují na krok České národní banky (ČNB), která základní úrokovou sazbu snížila dvakrát po sobě na aktuálních 6,25 %.

Na rozhodnutí bankovní rady ČNB zareagovaly převážně všechny bankovní domy, které například u spořících účtů snížují úrokové sazby.

Úrokové sazby spořících účtů

Některé banky tak musely narychlo měnit marketingové kampaně slibující vysoký úrok. To se týká například Trinity Bank a Max banky.

Zatímco Trinity Bank nabízí pro nové vklady až 6,3% úrok do 250 tisíc korun, nad tuto hranici 5,69 procent. Stávající klienti musí počítat s nižším úročením. Max banka bez limitu nabízí 5,7 procent. To samé VÚB Banka s 5,8% úrokem. Noví klienti UniCredit Bank do 2 milionů korun získají sazbu 5,75 procent, stávající 5 procent.

Právě menší banky v posledních dvou letech využily spořící účty pro nalákání nových klientů. Mají největší potenciál přivést klienty a kapitál. V kombinaci s marketingovými kampaněmi a vyššími sazbami je to pro ně šance, jak si sáhnout na nové peníze od klientů.

Větší hráči míří se sazbou hodně dolů

Byly to zejména velké bankovní domy, které před dvěma lety v době, kdy ČNB zvyšovala základní úrokovou sazbu, poměrně pomalu ji zvyšovaly i u spořících účtů. Musely reagovat na konkurenci z řad menších hráčů. Nyní jsou mezi prvními, kdo úroky u spořících účtů zase snižuje dolů.

Moneta Money Bank nabízí 5,1 procenta do 1 milionu korun, nad tuto částku jen 0,5 procenta. ČSOB do 250 tisíc korun má úrok 5 procent, nad tento limit je 3,3 procenta, navíc má další podmínky. Komerční banka nabízí 5 procent do 200 tisíc korun, nad tuto částku má úrok 0,01 procent.

Raiffeisenbank úročí spořící účet 5 procenty, avšak s mnoha dílčími podmínkami. A Česká spořitelna využívá rozmezí 3 až 5 procent do 200 tisíc korun s mnoha dalšími podmínkami.

Menší hráči s menším úrokem na spořícím účtu

Mezi velkými bankovními domy s poměrně nízkým úročením navázaným navíc na další podmínky najdeme i menší banky, pro které spořící účty nejsou až tak velkou prioritou. Do této kategorie můžeme zahrnout mBank. Nabízí spořící účet s úrokem 5,5 procenta do 100 tisíc korun a 4 procenta nad tento limit do 500 tisíc korun.

Fio banka úročí do 200 tisíc korun sazbou 5,5 procent. Sazba od 200 tisíc do 1 milionu korun je 0,1 %, v nabídce je i spořicí účet se sazbou 4 % na celou výši vkladu. Banka CREDITAS nabízí úrok 5,4 procenta do 500 tisíc korun, nad tento limit pak spořící účet úročí sazbou 2,9%.

Specifické podmínky má J&T Banka, která spořící účet úročí 5 procenty, avšak od vkladu od 1 milionu korun s určitými výjimkami.

Poznámka autora: Výše úrokových sazeb u spořících účtů u jednotlivých bank v tomto článku jsou informativního charakteru na základě webových prezentací jednotlivých bankovních domů k datu vydání článku. Informujte se vždy u konkrétní banky na aktuální podmínky.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama