Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Basketbal slaví 100 let. Hráči z reprezentace vzpomínají na zážitky
Eurobasket v Praze v roce 2022.

V letošním roce český basketbal slaví 100 let. Na působení v reprezentaci vzpomínají i hráči, třeba Jan Pavlík a Jan Pospíšil.

Národní tým startoval v minulosti na olympiádách, světových šampionátech a mistrovstvích Evropy. Zúčastnil se i řady dalších akcí po celém světě.

Na svoji reprezentační éru zavzpomínal pro MEDIASHOW.cz bývalý rozehrávač Jan Pavlík, nynější asistent trenéra v klubu Basket Brno.

„Nejvíc mi utkvěl v paměti zájezd s národním týmem do Austrálie a na Nový Zéland. Nejprve jsme odehráli dva zápasy na australské půdě a další tři na Novém Zélandu. Byla to fantazie, obletěli jsme celou zeměkouli,“ hodnotil silné momenty Jan Pavlík.

„Po sportovní i životní stránce to byla pro mě obrovská zkušenost. Nový Zéland byl v té době čtvrtý na světě, což potvrdil tímto umístěním na předchozím šampionátu. A porazili jsme je v prvním ze série tří utkání,“ vzpomínal Jan Pavlík.

„Pak jsme přelétali do jiného města a tam nás vítali na letišti i s transparenty. Byly tam ale i vzkazy, že z basketbalového hlediska to bude pro nás v dalších zápasech z domácí strany pomsta a odplata. Opravdu měl Nový Zéland super tým. Vážím si dodnes toho, že poznal tamější sportovní prostředí,“ líčil Pavlík.

Zmíněné vzpomínky bývalého reprezentanta se váží k období let 2001-2005, kdy byl hlavním trenérem české reprezentace mužů Michal Ježdík. Uznávaný někdejší reprezentant, trenér a manažer oslavil nedávno 60. narozeniny.

Jan Pospíšil: Být v reprezentaci je obrovská zkušenost

Kromě vzpomínek před dvaceti lety má čerstvé poznatky o působení u české reprezentace Jan Pospíšil, nynější asistent trenéra USK Praha.

„Myslím, že každý kdo byl součástí národního týmu, řekne, že se jednalo pro něj o obrovskou zkušenost. Byl jsem asistentem kouče Ronena Ginzburga u české reprezentace v letech 2017-2022. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem zažil mistrovství světa v Číně, olympiádu v Tokiu i EuroBasket v Praze a Berlíně,“ liboval si Jan Pospíšil pro MEDIASHOW.cz.

Jeho současný tým USK Praha se v polovině února zúčastní v pražské hale Královka finálového turnaje Česko-slovenského poháru. „Jsem rád, že je náš celek přímým aktérem stoletého výročí českého basketbalu, kam patří i Česko-slovenský pohár,“ dodal Jan Pospíšil.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama