Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Dominantou rozsáhlého vlašimského parku je zámek
Vstupní brána u zámku ve Vlašimi

REPORTÁŽ Vlašim má díky bohaté historii a řadě dochovaných památek svým návštěvníkům co nabídnout. Město leží v okrese Benešov ve Středočeském kraji.

Vlašim leží 20 km jihovýchodně od Benešova, 40 km severně od Tábora a je centrem mikroregionu Podblanicko.

Stejně jako u většiny návštěvníků vedly i moje první kroky po příjezdu do města do vlašimského zámeckého parku. Jeho dominantou ve vstupní části je vlašimský zámek.

Spoustu informací o Vlašimi turisté zřejmě čerpají i z oficiálních webových stránek města. A taky přímo v infocentru v areálu zámku. Návštěvníci města a okolí se tak dozvědí jako já mnoho zajímavého.

Park je chráněnou památkou

„Vlašimský zámecký park patřící svou rozlohou 75 ha mezi největší zámecké parky ve střední Evropě je chráněnou památkou a spadá také do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000,“ řekla pro MEDIASHOW.cz Monika Píchová z Podblanického infocentra.

„Kromě několika dochovaných památek je v parku naučná stezka o 16 zastaveních vybudována místním Českým svazem ochránců přírody. Návštěvníci se tak při procházce mají možnost seznámit s historií či faunou a flórou místního parku,“ dodala Monika Píchová.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Do 20. století se na zámku vystřídalo 14 šlechtických rodů, které zámek postupně přestavovaly podle trendů doby, ve které žily. K těm nejvýznamnějším patří rod pánů z Jenštejna, ze kterého pocházel druhý pražský arcibiskup a první český kardinál Jan Očko z Vlašimi. Reprezentativní šlechtické sídlo ze zámku vybudovali Trčkové z Lípy, kteří ve Vlašimi vystavěli také gotický kostel sv. Jiljí. V roce 1744 získala panství knížata z Auerspergu, která zámek vlastnila až do roku 1945, kdy byl zestátněn, nyní je v majetku města Vlašimi.

Věž Starého hradu

Při procházce parkem se dá projít kolem obnovené Benátské studánky nebo vystoupat na věž Starého hradu v rámci prohlídkových okruhů parkem, které jsou pořádány Podblanickým infocentrem, jež má sídlo přímo na nádvoří zámku. V infocentru jsem měl možnost v turistické sezoně, kromě cenných rad a tipů na výlety, občerstvení či ubytování, získat i velké množství regionálních publikací a suvenýrů, které připomínají výlet do Vlašimi.

Dozvěděl jsem se, že park neslouží pouze k procházkám, ale je využíván pro větší slavnostní akce, jakými jsou například již tradiční Májové slavnosti pořádané městem Vlašim. První májový den je zámecký park doslova v obležení více než 20 tisíc návštěvníků, pro které je připraven bohatý kulturní program. Na své si přijdou návštěvníci všech věkových kategorií.

Je zde také budova první záložny v Čechách, a všiml jsem si, že naproti parku v areálu ČSOP Vlašim, je malá parazoo s různě handicapovanými živočichy.

Pro dětské aktivity byla zrekonstruována budova Staré radnice, ve které má sídlo Městský dům dětí a mládeže Vlašim. Sportovnímu vyžití slouží sportovní areál „Na Lukách“, kde dominuje nový zimní stadion a kde najdete koupaliště s třemi bazény a tobogánem, dvě fotbalová hřiště, novou atletickou dráhu a skatepark a před rokem nově otevřené dětské dopravní hřiště. Další dvě fotbalová hřiště včetně druholigového stadionu jsou v Kollárově ulici.

V článku jsme čerpali z webové stránky města Vlašim, mesto-vlasim.cz.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama