Z Prahy do Drážďan (Dresden) po dálnici D8/A17 je to hodina a půl jízdy. Lze tak poznávat Florencii na Labi.
Saská renesance je samostatný stavební sloh, který vznikl na území někdejšího Saského kurfiřtství, které se poté proměnilo v Saské království.
Jedná se o specifický styl vrcholné renesance, který v sobě zahrnuje prvky přicházející z Itálie, Čech a Polska. Byl rozšířen ve středním Polabí a zasahuje i do části severních Čech, které byly přirozeným partnerem Saska, jako souseda.
Saská renesance
Přesto Drážďany jako nejvýznamnější sídlo středního Polabí, kde se renesanční památky kumulují v největším množství, jsou známé jako město baroka. Třebaže s výjimkou vnitřního nového města (Innere Neustadt), žádným barokním městem v pravém slova smyslu nejsou.
V oblasti architektury se zde vyvinulo drážďanské baroko. Dochované stavby byly postaveny převážně pro saské monarchy a částečně jsou již novobarokní. Existuje však i několik dochovaných příkladů původního měšťanského baroka. Na druhé straně je mnoho budov baroku nesprávně připisováno, neboť rozsáhlé oblasti města byly budovány spíše ve stylu saské renesance.
Samotní obyvatelé město nazývají jako Florencie na Labi (německy Dresden Elbflorenz).
Proč jsou Drážďany nazývány Florencie na Labi
Jako srovnání se často uvádí panorama starého města (Altstadt), kde v Drážďanech je dominantou Brühlská terasa na břehu řeky Labe (Elbe) s dominantou Frauenkirche. A Florencie s dominantou katedrály.
Florencie (Firenze) je metropolí italského Toskánska a městem protéká řeka Arno, kterou překlenují mosty podobně jako v saských Drážďanech.
Na počátku 19. století se Florencie na Labi stala běžnou přezdívkou pro město Drážďany. Název byl původně zamýšlen jako ocenění uměleckých sbírek Drážďan a jejich architektury. Nyní se používá také v souvislosti s dalšími podobnostmi a styčnými body mezi saskou a toskánskou metropolí.
Z historických památek jmenujme Frauenkirche, Zwinger, Rezidenční zámek, Hofkirche, Brühlská terasa, Kreuzkirche.
Drážďany jako město umělců a kultury
Drážďany patří mezi významná německá města, která přitahují miliony návštěvníků nejen z Německa a Evropy. Také z Asie či Ameriky.
Drážďany jsou světovým městem kultury a umění a od roku 2004 do roku 2009 byly na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě je přes 50 muzeí, více než 35 divadel a kabaretů a vynikajících souborů.
Saská státní opera v Drážďanech byla založena v roce 1841 na svém nynějším místě ve známé budově Semperovy opery.
Státní divadlo v Drážďanech (Staatsschauspiel Dresden) provozuje Schauspielhaus – všeobecně nazývaný Großes Haus –, což je největší divadlo ve městě, a rovněž Kleines Haus. Na Divadelním náměstí (Theaterplatz) se nachází divadlo Theaterkahn Dresden, to je scéna na palubě lodi. Státní opereta v Drážďanech sídlí v bývalé elektrárně na fosilní palivo Kraftwerk Mitte.
V Drážďanech sídlí vícero slavných orchestrů a sborů.
Sächsische Staatskapelle Dresden je považována za nejstarší nepřetržitě fungující orchestr světa a je stále jedním z nejlepších souborů vůbec.
Drážďanská filharmonie, mezinárodně uznávaný městský koncertní orchestr, byla založena v roce 1871.
Drážďany jako město muzeí
Drážďany mají mimořádně rozmanitou muzejní nabídku sestavenou z historicky zavedených i mladých institucí. Staletý kulturní příspěvek Drážďan představuje asi 50 muzeí, včetně mnoha napůl státních a soukromých institucí. Ať jsou to národní, zemská či městská muzea.
Drážďanské Státní umělecké sbírky (SKD) zahrnují nejznámější muzea ve městě. Ústředními institucemi uměleckých sbírek jsou Rezidenční zámek a Zwinger.
Obrazová galerie starých mistrů se nachází v Semperově budově náležející k Zwingeru od roku 1855. Nejznámějším exponátem je Sixtinská Madonna od Raffaela. Byla původně namalována v letech 1512-1513 jako oltářní obraz. V galerii jsou kromě jiného Rembrandtovy, Rubensovy, Bellottovy a další renesanční a barokní malby.
Dalším zařízením SKD je Grünes Gewölbe. V expozicích Rezidenčního zámku je k vidění sbírka saských kurfiřtů a králů. Poklad ve formě šperků a reprezentativních exponátů je sbírkou evropského zlatnictví a výtvarného umění.
Zvláštním muzeem SKD je Matematicko-fyzikální salon, který je umístěn ve Zwingeru. Obsahuje matematické a fyzikální nástroje z období baroka a osvícenství, jakož i glóby a objekty astronomické kartografie.
Německé muzeum hygieny (Deutsches Hygiene-Museum), založené v roce 1912, slouží ke zdravotnické, humánně-biologické a lékařské osvětě široké veřejnosti. Nejznámějším exponátem je skleněná žena, která umožňuje plastický pohled na všechny vnitřní orgány.
Na severu města, v bývalém kasárenském předměstí Albertstadtu, leží Vojenské historické muzeum Bundeswehru (Militärhistorische Museum der Bundeswehr). Bylo přestavěno v letech 2006–2011.
Vánoce v Drážďanech
Drážďany z turistického pohledu cílí nejen na milovníky architektury, památek, hudby, divadla, muzea a zábavy typu drážďanské zoologické zahrady, ale především na adventní a vánoční období.
Drážďanský Strizelmarkt je pojem a vánoční trhy na Altmarktu patří každoročně k nejnavštěvovanějším kulturním akcím v saské metropoli.