Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Malebná Polička je vstupní branou do Žďárských vrchů
Polička, město.

REPORTÁŽ Malebné historické město Polička je vstupní branou do jednoho z nejkrásnějších koutů Českomoravské vrchoviny, Žďárských vrchů.

O tomto charakteristickém rysu města v Pardubickém kraji jsem se přesvědčil při nedávné návštěvě. A to konkrétně po příjezdu vlakem od České Třebové s přestupem ve Svitavách. První zastávkou turistů a návštěvníků města, kteří jsou v Poličce poprvé, zpravidla bývá informační centrum na náměstí. Ochotní pracovníci centra přibližují zájemcům města jeho hlavní pamětihodnosti a současně připomínají, že návštěvníkům se naskýtá možnost projít se po poličských hradbách.

A tak naše skupinka absolvovala velmi pěknou procházku kolem hradeb v parku i procházku přímo po ochozu hradeb s výkladem průvodce. Mohutné kamenné hradby zpevněné 19 baštami, které v délce 1220 m obepínají celé historické jádro města, patří mezi nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě.

Město založil Přemysl Otakar II

„Město, které leží ve výšce 555 metrů nad mořem, bylo založeno v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II.,“ stojí v textu na webových stránkách města. A dále se dozvídáme od průvodkyně v muzeu, že se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde, ve výšce 36 metrů, se slavný skladatel narodil a žil se svojí rodinou. Kdo chce, může vystoupat 192 schodů do věže a odměnou bude nejen magické místo se světničkou vybavenou původním nábytkem rodiny Martinů, ale i krásný výhled na město Poličku a jeho okolí.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Poličská radnice patří mezi tři nejvýznamnější barokní radnice v zemi.  V budově radnice si mohou návštěvníci prohlédnout barokní kapli sv. Františka Xaverského a galerijní sbírky výtvarného umění.

Morový sloup Neposkvrněného početí Panny Marie je vysoký 22 metrů a dle mínění znalců nemá v Čechách sobě rovného. Sochy vytesal Jiří Pacák, jeden z nejvýraznějších představitelů východočeského vrcholně barokního sochařství.

Hrad Svojanov leží v krásné krajině hlubokých lesů a je dnes jediným hradem u nás, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Majitelem hradu Svojanov je od roku 1910 město Polička. V letním období v areálu probíhá bohatý kulturní program.

Každá prohlídka interiérů hradu je vedena průvodci oděnými v dobových kostýmech. Hrad nabízí úplnou novinku a to unikátně rekonstruovaný dům zbrojnošů.

V článku jsme čerpali z webových stránek města Polička.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama