Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Na Královéhradecku je letos masivní výstavba dálnic i obchvatů
Dálnice v Německu.

ANALÝZA Pokračování stavby D11 do Krkonoš a nové úseky na D35 z Hradce Králové do Jičína. Na Královéhradecku začnou i stavby obchvatů měst.

Opožděně a zatím bez jasného data začne stavba dálnice D11 od Trutnova ke státní hranici s Polskem. Právě tento poměrně dlouhý dálniční úsek Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce stavebně zahájit co nejdříve. Kvůli průtahům a námitkám na zhotovitele stavby se tendrem zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

ŘSD přitom potřebuje stavbu D11 v tomto úseku zahájit co nejdříve s ohledem na dokončenou navazující rychlostní silnici S3 na polské straně. Přednostně pravděpodobně vznikne část dálnice od státní hranice a dále obchvat pohraniční obce Královec. Cílem je odklon tranzitní dopravy mimo polskou obec Lubawka.

Celý úsek Trutnov – státní hranice, jehož součástí jsou i dva půlkilometrové tunely, by měl být podle dosavadních plánů hotový v roce 2027. ŘSD současně připravuje stavbu úseku D11 z Jaroměře do Trutnova. Se zahájením stavby ŘSD počítá v roce 2025 a s uvedením do provozu v roce 2028. Tím by byla celá D11 hotová.

Vloni začala stavba dálnice D35 ve směru od Hradce Králové do Jičína, konkrétně stavební práce probíhají u Hořic (úsek Hořice – Sadová). Letos stavbaři naváží úsekem Sadová – Plotiště, kde dojde k napojení na D11. Přípravné práce mají začít v březnu. Hotovo má být v roce 2026. Další úseky D35 ve výstavbě probíhají v Pardubickém a Olomouckém kraji.

Obchvaty Náchoda či Solnice

V letošním roce zahájí i stavba obchvatu Náchoda, ŘSD to plánuje na třetí čtvrtletí. Na stavbě dlouhé takřka 6,5 km budou dvě mimoúrovňové křižovatky, 16 mostů a dva tunely. Zprovoznění silnice ŘSD naplánovalo na rok 2027.

Další stavbou, kterou stavbaři zahájí, bude obchvat Solnice. Dokončený má být obchvat Opočna. V letošním roce stále probíhá stavba obchvatu Nové Paky, je zhruba ve třetině z celkové délky 8,5 km. Termín zprovoznění ŘSD určilo na rok 2025. Letos bude ukončena stavba obchvatu Jaroměře.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama