Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Olomouc láká i letos po celý rok návštěvníky na spoustu akcí
Olomouc, radnice s orlojem

REPORTÁŽ K hojně navštěvovaným oblastem domácími i zahraničními turisty v rámci České republiky patří nepochybně Olomouc a její okolí.

Hanácká metropole je správním centrem Olomouckého kraje a odedávna se řadí k nejvýznamnějším městům českého státu.

Velkým zdrojem poznatků a námětů pro prohlídku města je jistě i Turistický informační portál Olomouckého kraje.

Každý, kdo do Olomouce zavítá, si určitě všimne typických atributů z historie, které se přenášejí i do současnosti. Olomouc díky svojí poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po několik staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky.

Olomouc má mnoho výsad. Od roku 2000 je zapsána díky Sloupu Nejsvětější Trojice na Seznam UNESCO a po Praze je druhou nejrozsáhlejší památkovou rezervací v ČR.

Ve městě se pořád něco děje

Takřka pokaždé, když jsem do Olomouce zavítal, tak se ve městě něco dělo. Přesvědčil jsem se o tom, že pro svou atmosféru je Olomouc vyhledávaným centrem řady kulturních, společenských a sportovních akcí.

Když jsem tam byl zatím naposledy ve druhé polovině června, ve městě zrovna probíhal festival pod názvem Olomouc (o)žije.

Byla to přehlídka většinou mladých a začínajících zpěváků, hudebních skupin i dalších méně známých umělců, kteří přímo na náměstích a nejen v centru, ale i přilehlých ulicích předváděli svoji produkci.

Ani mě nepřekvapil velký zájem přihlížejících či procházejících se olomouckých občanů, ale i turistů a návštěvníků města.

Olomouc žije i v zimě

Ostatně, čilý ruch v centru není ničím výjimečným ani v zimním období. Vyhlášené jsou Olomoucké vánoční trhy, na které se sjíždějí lidé takřka z celé republiky i z Polska, Slovenska, Rakouska a zřejmě i dalších zemí.

Alespoň to bývá patrné z časté slovenštiny, polštiny, či němčiny, kterou slýcháváte na prostranství i v restauracích.

Flora, Beerfest, Olomoucký půlmaraton

Už více než čtyřicetiletou tradici má mezinárodní zahradnická výstava Flora Olomouc, která se koná přímo v centru Olomouce ve Smetanových sadech.

Oblíbený je také Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. Své fanoušky si našly také mladší akce – Beerfest, Festival Flamenca nebo Olomoucký ½ maraton. 

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku

Příjemnou relaxaci nabízí rozlehlé parky plné zeleně, moderní Aquapark i velká zoologická zahrada na Svatém Kopečku.

Pamětihodnosti a UNESCO

Sloup Nejsvětější trojice je jedinečné barokní sousoší, sahající do výše 35 m, vzniklo v letech 1716-1754 a je ozdobeno více než čtyřiceti sochami. Od roku 2000 je zapsán na seznam UNESCO.

  Ve spodní části Sloupu Nejsvětější Trojice se ukrývá sezonně přístupná kaple. 

  Olomoucká radnice a orloj je dominantou Horního náměstí.  Jednou z nejatraktivnějších zajímavostí je jistě olomoucký orloj, jehož současná podoba je poplatná socialistickému realismu a byla vytvořena podle návrhů Karla Svolinského. 

   V článku jsme čerpali i z Turistického informačního portálu Olomouckého kraje.

   Přihlásit přes Seznam

   Regiony

   Tip od MEDIASHOW:

   Doporučujeme

   Reklama

   Reklama

   Reklama

   Reklama

   Reklama