Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Stoupal a teď padá. Pavel Novotný neodhadl dobu, jeho éra končí
Fotoparát, bulvár, paparazzi

ANALÝZA Pavel Novotný neodhadl změnu nálad ve společnosti. Včas nezměnil image, přestože k tomu měl mnoho příležitostí.

Byl titulován jako „protekční fracek“ a dělalo mu to dobře. Dokonce pod tím názvem měl i vlastní videopořad na jedné streamovací platformě. Psal i scénáře pro jedno celoplošné rádio, které už má také svou slávu za sebou. V té době před dvaceti lety měl naopak Pavel Novotný slávu před sebou.

Přestože měl vadu řeči, cpal se do popředí a na mikrofon i televizní kameru. Chtěl mít – a dokonce ho získal – i vlastní pořad. Občas působil se sestrou Lenkou Fialovou. Ta na rozdíl od bratra byla méně viditelná, nepobuřující, žila si svým rodinným životem. Do popředí oba sourozenci se dostali i díky televizi Barrandov, ale až o mnoho let později, než před rokem 2010 začal více Pavel Novotný působit v médiích.

Pavel Novotný ve stínu slavnějšího otce Petra Novotného

Říká se, že děti slavných rodičů to mají složité, neboť pozornost veřejnosti je vždy namířena na slavné tváře, co něco dokázaly. A o jejich dětech kolují předsudky nebo jsou srovnávány. Obdobně to měl i Pavel Novotný.

Jeho otec, slavný bavič, měl uměleckou agenturu. A tak Pavel Novotný i jeho sestra Lenka Fialová měli „z první ruky“ informace ze zákulisí českého showbyznysu. Navíc viděli, jak se dělá píárko a marketing v umělecké branži a bulváru. Jenže nakonec Pavel Novotný nijak výrazně s agenturou poté, co jeho otec onemocněl, nepokračoval. Rozhodl se veškerou pozornost strhnout na sebe.

Sestra na Pavla Novotného před 11 lety v rozhovoru prozradila, že v pubertě se nerad ukazoval v médiích, zatímco ona se sestrou se čančaly před objektivy, chodily na večírky.

Pak do toho Pavel Novotný „praštil“ a zásadně se změnil. Dostal nabídku být šéfredaktorem bulvárního týdeníku, který již neexistuje.

Ve stejném rozhovoru v roce 2013 k tomu řekla: „On byl nepřítel bulváru. Pak do toho najednou šel a hrozně tvrdě. Ničí lidem životy, rozvádí je, rozvrací rodiny a vlastně mu to jde. Studoval žurnalistiku a já jsem ho viděla v seriozních novinách a teď tohle. Divím se, že na to má žaludek, on natírá naše kamarády. Jemu spousta lidí vyhrožuje, soudí se s ním. Já bych to nemohla dělat.“

MEDIASHOW.cz od roku 2005 mapovalo český showbyznys a vzniklo několik článků popisujících vzestupnou kariéru Pavla Novotného. Ten de facto kopíroval trend mezi roky 2005-2015, kdy díky vstupu reality show na české obrazovky a rozmachu bulvárního charakteru informování v českých médiích byla po takovýchto informacích poptávka.

Pavel Novotný se strefil do poptávky doby

Pavel Novotný se strefil do poptávky, tak jako jeho otec o dekádu dříve, když psal scénáře k televizním silvestrům na Nově za éry Vladimíra Železného.

Ať už to byla hudební show Česko hledá SuperStar, Big Brother, VyVolení či nekonečné seriály, najednou byla poptávka po píárku ze strany televizí a rádia. Vždyť Frekvence 1 v dopoledním čase s Jitkou Asterovou vysílala o sexu, Evropa 2 ještě přitvrzovala ve večerním čase Doktorem Bubnem.

I seriozní média se najednou předháněla, které z nich bude psát o Vladkovi z VyVolených či o hercích z Velmi křehkých vztahů, Ordinace či Ulice. Do toho Česká televize uvedla StarDance a Nova Bailando.

Šéfové médií se najednou předháněli, která televize, rádio, noviny či časopis přitvrdí a nabídne tvrdší bulvárnější rétoriku. Navíc přišla doba, kdy bulvár si razil cestu na internet a najednou tištěný Blesk měl konkurenci v bulvárním magazínu Super.cz od Seznamu.

V té době tištěný týdeník Spy, kterému šéfoval právě Pavel Novotný, dostal ještě novinovou verzi. K SuperSpy ještě vznikl bulvár Aha!. Začala honička po tom, kdo přinese sólokapr, o kterém se bude všude mluvit.

V bulváru se tak Pavel Novotný našel.

„Já si myslím, že do televize nepatřím. Já patřím ke klávesnici. Nikdy jsem neměl ambice přibližovat se tátovi. Nejsem televizní typ. Jsem ošklivý, mám divný hlas, divnou barvu hlasu, koktám,“ kriticky zhodnotil sám sebe Pavel Novotný v rozhovoru v roce 2013.

Bulvár z klasických médií přešel na internet

Mediální doba se měnila. Stále méně zajímalo tištěné vydání novin a časopisů. Typické bulvární týdeníky, které přinesly ústřední kauzu a týdenní souhrn ze showbyznysu, přestávaly čtenářsky i inzertně fungovat. Pozornost zájemců o bulvární informace se přenesly na internet. Ten nebyl regulován, a tak šlo prakticky psát cokoliv.

Pavel Novotný naskočí do nově rozjíždějícího se bulvárního serveru Extra.cz a jako šéfredaktor se opět veze na vítězné vlně. Zkoušel, co ještě čtenář vydrží. A jeho „oběti“ z prostředí českého showbyznysu.

Tady někde se zrodí šílená věta o Ivetě Bartošové. „Na Ivetě Bartošové budeme parazitovat, až ji zabijeme.“

Šéfredaktor bulvárního webu Pavel Novotný přiznal, že některé z nich jsou už za hranicí etiky. Poptávka po informacích o životě celebrit ze strany čtenářů je ale obrovská.

Přiznal, že bulvární novináři se často brání tím, že lidem nabízejí jen to, co sami chtějí. Spíše než o žurnalistiku jde o uspokojování masy. Přestože už svými články zlikvidoval spoustu manželství a vztahů, výčitky svědomí nemá.

„Samozřejmě, my ji skutečně zabijeme. Ona se však zabíjí i sama, ale o tom se nebavme. Faktem je, že na ní dlouhá léta parazitujeme, lidsky ji už i lituji. Uvědomuji si, že když ji vyfotí pomočenou, je to nedůstojné, a že skutečně přispíváme k jejímu blížícímu se konci. Poptávka po ní je neskutečná, články o ní si otvírají i lidi, kteří bulvár nečtou. Pak jdou hranice stranou a budeme na ní parazitovat až do konce a ještě půl roku po něm. Je to tvrdé a morálně špatné, ale tak to je,“ řekl v roce 2013 Pavel Novotný.

Iveta Bartošová spáchala sebevraždu 29. dubna 2014.

Pavel Novotný už je sám celebritou, přechází na sociální sítě

Pavel Novotný objevuje kouzlo sociálních sítí, začíná na Facebooku. Ten využívaly i bulvární weby a ostatní média na internetu, která zjistila, že jde přes něj získávat čtenáře na své články.

Začala éra klikacích titulků a stále více senzací v obsahu. Musíme lidi ubavit a uklikat k „smrti“.

Pavel Novotný i z pozice šéfredaktora jezdil po středních školách na přednášky. Vysvětloval studentům, jak fungují média a showbyznys. Profiloval se tedy i jako odborník na média, získával tím prestiž.

Pak Pavel Novotný zjistil, že by jako komunální politik ODS mohl dělat i starostu. A skutečně byl zvolen do zastupitelstva Řeporyjí, které jsou součástí Prahy.

Z médií, kde postupně moderoval i bulvární Prásk! na Nově či byl dramaturgem na televizi Barrandov, postupně ale odešel z médií a byl zvolen starostou.

Zároveň se z Facebooku přemístil na Twitter a jako politik na sebe upozornil na kongresu ODS. Na sjezdu ODS 18. ledna 2020 vystoupil s kritickým a emotivním projevem, poté kandidoval na prvního místopředsedu strany. Získal 65 hlasů a do funkce tak zvolen nebyl. Následně nebyl zvolen ani za řadového místopředsedu.

To, co si Pavel Novotný přinesl z bulváru a médií do politiky, reflektoval na Twitteru. Na sociální sítě se přelila bulvární a kontroverzní debata. Pavel Novotný začal „roztleskávat“ masu právě tam. Avšak už bez kontrolních mechanismů.

Představa, že do pár textových znaků kdykoliv formulujete nějaký emotivní výkřik či invektivu, byla tak lákavá, že ji i Pavel Novotný „podlehl“. Navíc už byl politikem ODS a starostou pražské městské části. Najednou se „potravou“ pro média stal on sám.

Pavel Novotný se chytil do vlastní pasti: Je potravou pro bulvár a média

Média začala sledovat profily sociálních sítí Pavla Novotného a každý jeho „výpad“ podrobovala referování či kritice. Takže čtenáři médií, kteří ani nebyli na sociálních sítí, najednou věděli, o čem píše, koho zrovna pozurážel a s kým se pohádal.

A protože najednou byl politikem, dotazy dostával i předseda ODS Petr Fiala. Tomu role Novotného vyhovovala. Byl výrazný a aktivní na sociálních sítí, přitom bylo zřejmé, že ambice Novotného se dostat na kandidátku ODS či koalice Spolu v parlamentních volbách 2021 nebudou naplněny.

Už na podzim 2021 to vypadalo, že Pavel Novotný z ODS odejde. Nakonec tak neučinil. Jenže tím, jak na Twiteru (nyní síti X) slovně přitvrzoval, začal komplikovat situaci i samotné ODS.

Zvláště Novotný kritizoval i jednotlivé straníky. Už to nebylo jen o kritice Andreje Babiše či Jana Zahradila, europoslance ODS.

Pavel Novotný se jakoby „utrhl ze řetězu“. A tak glosoval vše, co mohl. Chodil na demonstrace, slovně útočil na názorové oponenty. Chodil po soudech.

Konfrontační doba ve společnosti, která vyžadovala i konfrontační rétoriku, postupně končí. Zdá se, že Pavel Novotný to nepochopil…

Až když slovně zaútočil na dceru hudebníka Felixa Slováčka, pověstný pohár trpělivosti přetekl.

Anna Julie Slováčková není Iveta Bartošová

Anna Julie Slováčková není Iveta Bartošová. Na to Pavel Novotný zapomněl.

Po vlně negativních reakcí Novotný příspěvek smazal a omluvil se za svá slova o Aničce Slováčkové, ovšem dále se pouštěl do urážek na adresu Felixe Slováčka a Dády Patrasové. Felix Slováček nejprve odmítl reagovat, protože by dle svých slov nedokázal reagovat slušně. Později uvedl, že lituje jeho Petra Novotného, otce Pavla, když „má za syna takové prase“, zaznělo v pořadu. Předseda Poslaneckého klubu ODS Marek Benda později uvedl, že vedení ODS bude jeho výroky řešit.

Pavel Novotný totiž „zasáhl“ celou komunitu onkologicky nemocných pacientů, což si pravděpodobně neuvědomil. A tak je nyní na odchodu z ODS.

Mezitím může postupně skončit i politická kariéra v Řeporyjích. Co bude dál? Uvidíme…

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama