Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Strašák ischemická choroba srdeční: U žen se projeví později než u mužů
Kardiologie.

Nejčastější příčinou ischemické choroby srdeční (ICHS) je kornatění koronárních tepen. U žen se projevuje v průměru později než u mužů.

Lékaři zjistili, že ženy mají příznaky ischemické choroby srdeční (ICHS) v průměru o deset let později než muži. Přesto na kardiovaskulární onemocnění umírají častěji než muži. Tento zdánlivý paradox lékaři vysvětlují tím, že již existující onemocnění ICHS objeví později. „Viníkem“ je jiný průběh příznaků jako je angina pectoris. Pro lékaře, který pacientku vyšetřuje, proto často není snadné toto onemocnění rozpoznat a odpovídajícím způsobem léčit. 

Typickým příznakem u mužů je „bolest u srdce a na hrudi“. To je signál pro lékaře, aby u pacienta provedl mnohá vyšetření a případně ICHS včas diagnostikoval. Proto muži častěji a mnohem dříve podstoupí srdeční katetrizaci. Dále výsledky tzv. neinvazivních vyšetření v diagnostice ICHS, mezi které patří např. ergometrie jsou u žen méně spolehlivé.

Rizikové faktory u žen a u mužů

Rizikové faktory se u obou pohlaví prakticky neliší. Přesto u žen nad 35 let věku patří mezi rizikové faktory užívání kombinace antikoncepčních pilulek a kouření.

ICHS je onemocněním, které přichází s vyšším věkem. Čím jsme starší, tím větší je šance onemocnět touto chorobou. Dále vrozené predispozice, mezi které patří infarkt myokardu či mozková příhoda u našich rodičů před 65. rokem věku.

Mezi faktory najdeme i vysoký krevní tlak, nadváhu, poruchy metabolismu lipidů. Diabetes například u žen zvyšuje riziko rozvoje ICHS významně více než u mužů. 

Příznaky ischemické choroby srdeční

„Ischemická choroba srdeční vzniká nedostatečným prokrvením srdeční svaloviny a tedy nedostatečným přísunem kyslíku a živin svalovým buňkám. Nejčastější příčinou ICHS je ateroskleróza, což je kornatění koronárních tepen, dále spazmy tepen, záněty, embolie a jiné příčiny jsou bez aterosklerózy vzácné,“ vysvětluje pro MEDIASHOW.cz kardiolog Miroslav Derevjanik.

„Nejběžnějším příznakem ICHS je angina pectoris, projevující se jako tlak na hrudi, pálení, řezání, může se šířit do levého ramena a ruky, do krku, zad. Často se objevuje při námaze, vzrušení, jídle a vystavení chladu,“ vyjmenovává kardiolog.

Z dalších příznaků se může objevit dušnost, bušení srdce, slabost, nevolnost, pocit na zvracení, pocení.

Proč ženy umírají častěji na kardiovaskulární onemocnění

Protože jsou v průměru ženy v okamžiku infarktu asi o deset let starší, a mají tak často i další chronická onemocnění, jako jsou diabetes mellitus, vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu lipidů nebo obezita, je u žen zvýšené riziko úmrtí.

Léčba ischemické choroby srdeční

U konzervativní léčby ICHS využíváme změny životního stylu a léky. Především nekouříme, udržujeme si vhodnou tělesnou hmotnost, změníme jídelníček. Jíme potraviny s nízkým obsahem tuků a cholesterolu.

Podrobné vyšetření krevních tuků (lipidogram) nám může odhalit skutečnosti, které nebolí. Zvýšený cholesterol je spojen se zvýšeným rizikem uvedených příhod. Snížení cholesterolu, zejména dietou nebo léky, je základní součástí léčby ICHS.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Tip od MEDIASHOW:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama