Evropa 2 ukázala Česku, jak vypadá hudební rádio. Oslavuje 34 let
Moderátorka v rádiu

Evropa 2 patří k prvním soukromým rádiím, která v Československu vznikla. Vytvořila si silné postavení, které přitahovalo výrazné osobnosti.

Evropa 2 patří mezi první soukromé komerční rádiové stanice v Česku, které slaví dvě výročí. To první je k datu 21. března 1990, to druhé k 10. červnu 1991. Jak je to možné?

Když Evropa 2 v tehdejším Československu začala vysílat, bylo to jen v Praze na VKV frekvenci 88,2 FM. Od 21. 3. 1990 do 9. 6. 1991 šlo jen o převzaté vysílání francouzské Europe 2, což byla předloha později českého rádia. Obě stanice měly stejného vlastníka, francouzskou mediální skupinu Lagardére. Ta ve Francii provozovala ikonickou Europe 1 a druhý program s názvem Europe 2, což bylo čistě hudební rádio.

Česká verze zahájila vysílání s českými moderátory od 10. června 1991 a startoval ho Vítek Pokorný. Toho k Evropě 2 přivedl Michal Mückstein, který se seznámil s Michelem Fleichmannem a společně začali stavět rádio.

„Naším prvním korokem, jakmile jsme v noci z 20. na 21. března 1990 začali, bylo předložit našim tehdejším partnerům, tedy Československému rozhlasu, plán na vybudování sítě Evropy 2. Teprve při udělené licencí, začátkem roku 1991, a po založení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jsme mohli tento projekt uskutečňovat. Po pravdě řečeno, rada si s tím nevěděla rady. Na druhé straně euforie lokálního kutilství v rádiích byla nesmírná a zcela sympatická,“ řekl v rozhovoru v roce 1999 pro tehdejší týdeník Strategie Michel Fleischman.

Evropa 2: První rádio financované z reklamy

Později padlo rozhodnutí, že Evropa 2 půjde vlastní cestou bez Československého rozhlasu. A tak vznikla klasická komerční stanice financovaná z reklamy. Jenže kdo v roce 1991 věděl, jak takový projekt vypadá?

V roce 1991 vznikla i další rádia mnoha různých žánrů s různým typem financování. Především šlo o nadšence, jen Evropa 2 věděla od začátku, čeho chce dosáhnout. Majitelem byla zkušená francouzská rádiová skupina. A jako zahraniční investor v mediálním byznysu měl napojení na reklamní a mediální agentury. I ty na začátku 90. let vstupovaly do Československa a svá sídla měla v Praze. Evropa 2 byla jasnou volbou pro rádiové reklamy…

Evropa 2: Muzika bez české hudby

Nové rádio zavedlo do té doby nevídaný programový styl. Pouze hudbu a moderátorské vstupy. Zatímco hudba byla jen zahraniční, zpívaná zejména v angličtině, rozptyl a styl byl velmi široký. Ať už to byl Elvis Presley a 60. léta nebo The Beatles a 70. léta, The Rolling Stones a 80. léta, tak i rock pop ze začátku 90. let.

Stanice cílila na starší posluchače než dnes. Jádro bylo od 25+ let. Rovněž hudební styly byly různorodé, nechyběl ani jazz. Hudba byla vybírána intuitivně, bez průzkumů. A hlavně bez počítačů. Moderátoři vysílali ve dne v noci. Byly moderované večery i časy od půlnoci do šesté hodiny ráno. Moderátor si u mixážního pultu vše musel odbavit sám, pouštět písničky z magnetofonových pásků, později z cédéček.

Evropa 2 zavedla vysílací bloky, ve kterých v první fázi byla moderátorská jména jako Vítek Pokorný, Martin Hrdinka, Bára Vitvárová, Luděk Hrzal, Martin Vysušil, Honza Tomek, Michal Mückstein, Leona Machálková, Martina Adamcová, Martin Veselovský, Roman Holý. Později Pavel Anděl, Roman Ondráček a Miloš Pokorný. Ve zpravodajství začínali Jiří Hrabák, Petr Lesák či Václav Moravec.

Hudbu vybíral hudební publicista Josef Vlček. Už tehdy byla zavedena „revoluční“ rotace po 4 až 6 hodinách, takže posluchač rádio poslouchající po celý den několik písniček slyšel opakovaně.

Evropa 2: revoluční ranní show a Těžkej Pokondr

Do roku 1995 nikdo nevěděl, jak tvořit ranní vysílání. Až Evropa 2 mezi lety 1995 – 1997 to ukázala. Roman Ondráček a Miloš Pokorný, dva moderátoři, kteří odstartovali Ranní show a pobláznili český éter i muzikou. Tu uváděli pod pseudonymem Těžkej Pokondr.

Soutěže, zábava, rubriky. O tom bylo ranní vysílání. K nim se přidal i Ondřej Hejma. A odpoledne Evropa 2 zkusila další odpolední show, hudební. Pecky po patnácté. Dvě hodiny mezi 15. a 17. hodinou každý všední den Petr Král vysílal jinou hitparádu. A od 17 hodin pak začala další revoluční programová změna. Luděk Hrzal a Pavel Anděl moderovali kontroverzní pořad Milujte s nasazením. A každou středu večer od 23 hodin pak začala ještě tvrdší verze Sex je náš s Doktorem Bubnem.

Pokondry nahrazuje Gondíx Family

Pokondři se stáhli z vysílání v roce 1998, Ranní show převzali tehdy neznámí Dalibor Gondík a jeho sestra Adéla Gondíková.

Programu a hudbě nově šéfují Miloš Pokorný a Roman Ondráček, radikálně mění zvukový obal stanice. Experimentují v hudbě. Zvuk Evropy 2 míří spíše ke stylu britpop. To je podžánr alternativního rocku, který vznikl začátkem 90. let ve Velké Británii.

Začínají dva důležité milníky. Evropa 2 zásadně mění moderátorskou sestavu, kdy z původní sestavy z první poloviny 90. let už prakticky nikdo není za rádiovým mikrofonem. Evropa 2 navíc omezuje zpravodajství. Nastupují moderátoři jako Marek Řeřicha, Martin Mikuláš, Karel Rychlý, Petra Hrabánková a Leoš Mareš. Večerní vysílání moderují regionální rádia, která jsou ve vznikající síti Evropy 2 začleněny.

Nastupuje Leoš Mareš

Pokondři objevují Leoše Mareše a po odchodu sourozenců Gondíkových do Snídaně na Nově hledali nového ranního moderátora. Volba padla na Leoše Mareše, který Ranní show začal moderovat samostatně. K tomu měl ještě hitparádu.

Ve stejné době Evropa 2 vysílá další nový fenomén. Marek Řeřicha v letech 1997 – 2006 mixoval taneční pořad Dance Exztravaganza, který ovlivnil diskotékovou a taneční scénu přelomu 90. let a tehdejší generaci.

Zásadní změna Evropy 2 v roce 1999

V roce 1999 dochází k zásadní změně. Z vedení rádia odchází Těžkej Pokondr, novým programovým ředitelem je Petr Žižka, hudbu programuje Radek Sedláček. Formát Evropy 2 je zcela „překopán“ a nově míří na mladší cílovou skupinu od 12 let. Tomu odpovídá i hudební formát a moderovaný program.

K Leoši Marešovi přichází Patrik Hezucký, který byl zprávařem. K nim se přidává Renata Kajdžas, vznikají tak rubriky jako Mrázek ústředna. Protože se blíží rok 2000, Ondřej Hejma má na Evropě 2 pořad Millenium mapující hudební dění v letech 1955 – 1999.

Evropa 2 přichází do Brna a na Moravu

Evropa 2 byla rádiem, kterému se dařilo rozšiřovat do českých regionů. Na Moravě chyběla, což se změnilo po roce 2000, kdy vstoupila do Brna.

Zároveň zkouší večerní rádiovou talkshow Větrák s Honzou Musilem, ale posluchačsky se neujala. V roce 2002 do nedělního éteru to zkouší s hudebním speciálem Groove věnující se hudebním žánrům jako rap, hip-hop, funk, soul. Moderátorem speciálu byl Martin Mikuláš.

V roce 2004 po změně programového ředitele, kterým se stal Petr Vladyka, znovu zkouší večerní formát s talkshow pod názvem Zuzanight a moderátorkou Zuzanou Belohorcovou. Také tato večerní show se Evropě 2 nepodařila u posluchačů obhájit a tak přichází nová posila.

Zatímco Leoš Mareš neohroženě moderuje Ranní show, Libor Bouček to zkouší s novou večerní show Vyndej to. K sobě má jako parťáka Marka Gregora. Hudební dramaturg Radek Sedláček v roce 2005 odchází z Evropy 2.

2006 – změna loga, nová webová rádia

Rok 2006 je opět zásadním milníkem v historii Evropy 2. Mění logo, které je platné i v současnosti. S rozvojem internetu má Evropa 2 zcela nové webové stránky, součástí jsou specializovaná webová rádia.

Moderátorský tým doznává změn. Končí Marek Řeřicha a Dance Extravaganza, nastupuje po Ivo Apfelovi, který moderoval písničky na přání po 18. hodině Pavel Cejnar. Ve vysílání najdeme Markétu Rachmanovou i Petra Vágnera.

V následujících letech hitparádu Evropy 2 uvádí Libor Bouček, který po skončení vysílání pořadu Vyndej to zamíří do dopoledního času. Vzniká Afterparty s Liborem Boučkem, která má podtrhnout exkluzivní moderátory rádia. Bouček přebírá po deváté hodině moderátorskou štafetu po Marešovi.

Současná tvář Evropy 2 stojí na základech z roku 2007

Současný hudební formát Evropy 2, rozvržení moderátorských bloků, celková image – základ hledejme v roce 2007. Od té doby byl ustálen moderátorský tým, který tvoří kostru i v současnosti. Jmenujme stále dvojici Mareš – Hezucký, Pavel Cejnar, Ondra Vodný.

V dalších letech na Evropu 2 přešel třeba Tomáš Zástěra, Jakub Štěpán, Petr Říbal či Zorka Hejdová. Opakovaně odcházel a vracel se Libor Bouček.

Mezi současnými tvářemi Evropy 2 najdeme Jakuba Koháka, Kubu Kotka, Ondru Urbana.

Dva rádiové fenomény: česká hudba na Blaníku a devadesátky na Kiss
Dva rádiové fenomény: česká hudba na Blaníku a devadesátky na Kiss

Přihlásit přes Seznam

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama