Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Kroměříž je městem s bohatou historií a příjemnou atmosférou
Kroměříž, zámek

REPORTÁŽ Za častou návštěvu určitě stojí Kroměříž. Je to město s bohatou historií, významnými památkami a neopakovatelnou atmosférou.

Svoji přezdívku Hanácké Athény si město ležící ve Zlínském kraji vysloužilo především svým kulturním významem a velkým množstvím škol. V roce 1997 byla dokonce Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky. A město láká turisty na řadu pamětihodností a zajímavých míst.

Turistické informační centrum Kroměříž je otevřeno i o nedělích. Takže ať zavítá návštěvník do města kdykoliv, pokaždé se tam může dozvědět všechno, co potřebuje ze všech oblastí a tématických okruhů, vztahujících se ke Kroměříži.

Arcibiskupský zámek a zahrady v UNESCO

Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími turistickými cíli v Kroměříži jsou Arcibiskupský zámek, Podzámecká a Květná zahrada – komplex zapsaný v roce 1998 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Kroměřížské památky se tak dostávají na stejnou úroveň i turistickou atraktivnost jako Praha, Český Krumlov, Litomyšl nebo Telč.

Historie města je spjata s církví

Historie města Kroměříže je úzce spjata s církví. Původně trhová ves vznikla u brodu přes řeku Moravu na křižovatce obchodních cest. Kroměříž (jméno v podobě „Cromesir“ je doloženo z roku 1141) povýšil na město kolem roku 1260 olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Právě on dal postavit gotický hrad na místě dnešního renesančního zámku, který se stal letním sídlem olomouckých biskupů.

Kroměříž díky přízni a podpoře církve a vzhledem ke své poloze v bohaté a úrodně krajině vzkvétala. Do jejího rozvoje zasáhla třicetiletá válka a opakované obsazení a vyplenění města švédskými vojsky. Za rozsáhlou obnovou města stál další s olomouckých biskupů Karel II. z Liechtensteinu-Castelcorna.

Ve 2. polovině 17. století město pozvedl z ruin a učinil z něj perlu Moravy. Zámek změnil v honosné sídlo, zámeckou zahradu nechal proměnit na anglický park, opravil městské hradby a vybudoval mincovnu. Za městskými hradbami vytvořil barokní Libosad, dnes známý jako Květná zahrada.

Tři největší památky Kroměříže

Arcibiskupský zámek je jedním z nejznámějších objektů, zejména díky obrazárně, která je po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v České republice. Filmaři zase rádi využívají reprezentativní sály. Dominantu zámku představuje 84 metrů vysoká věž, odkud se vám naskytne okouzlující výhled do okolí.

Podzámecká zahrada má podobu anglického přírodního parku o rozloze 64 hektarů. Je domovem více než dvou stovek vzácných stromů, protkaná sítěmi vodních kanálů a rybníků, s originálními stavbami, zoo koutkem i volně chovanými zvířaty, jako jsou pávi či labutě.

Květná zahrada inspirovaná zahradami ve Versailles je od roku 1998 zapsaná na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Do detailu promyšlenému prostoru s kolonádou, kašnami, labyrinty a skleníky vévodí centrální pavilon ve tvaru rotundy.

Trojici nejnavštěvovanějších památek dále doplňují galerie a muzea, sochy, kaple a kostely, které tvoří známé a uchvacující panorama Kroměříže. Díky velkému vlivu církve a jejích představitelů ve městě vyrostli např. kostely sv. Mořice, Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. 

V článku jsme čerpali také z webu Kudyznudy.cz.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama