Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Město Ostrov v Karlovarském kraji zásadně změnilo svou tvář
Ostrov (nad Ohří), kulturní dům

REPORTÁŽ Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. První písemná zpráva pochází z roku 1269.

Ostrov je známý také pod názvem Ostrov nad Ohří. V současnosti se tak jmenuje železniční stanice. Historické jádro města s řadou kulturních památek bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Na území města Ostrova žije cca 17 230 obyvatel.

V Ostrově působí dvě akreditovaná informační centra – na Starém náměstí v budově Zámku a v nové části města na Mírovém náměstí v Domě kultury. Obě informační centra poskytují všechny obvyklé služby pro turisty i obyvatele Ostrova.

Slavný rodák z Ostrova

Rodákem z Ostrova je mj. Radim Rulík, trenér české hokejové reprezentace a novopečených mistrů světa z roku 2024. Už předtím vyhrál s Litvínovem extraligu v roce 2015 a úspěšně působil i v dalších klubech a také u českého národního týmu hráčů do dvaceti let.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Město Ostrov za pouhé čtvrtstoletí zásadně změnilo svou tvář a dnes je moderním rezidenčním městem plným zeleně, zrekonstruovaných historických památek i kultury a společenského života.

Historické jádro města s řadou kulturních památek bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Sorela je architektonickou tváří města

Mozaika architektonických stavebních stylů od gotiky po baroko láká ve staré části města. Novou částí města dominuje architektura 50. let XX. století tzv. socialistický realismus (zkr. SORELA)

Historické jádro města tvoří nejstarší stavební památka v Ostrově a zároveň jedna z nejstarších v Karlovarském kraji – kostel sv. Jakuba Většího, k jehož vysvěcení došlo roku 1226. Architektonickým skvostem je Klášterní areál nazývaný Posvátný okrsek, který leží na západním okraji centra a učaruje milovníkům sakrálních staveb barokní architektury. K vidění je zde několik kaplí, kostel Zvěstování Panny Marie nebo klášterní zahrada.

Osmým divem světa byl označován ostrovský Zámecký park v 17. století, který se rozprostírá po obou březích říčky Bystřice. Zámecký park – kdysi zámecká zahrada byla původně založena v duchu italských renesančních zahrad

Městský úřad a infocentrum sídlí na zámku

Ostrovský zámek představuje dnes sídlo Městského úřadu a infocentra. Veřejnosti přístupná Dvorana zámku nabízí prohlídku expozice historického porcelánu kdysi světoznámé porcelánky Pfeiffer & Löwenstein. K ostrovskému zámku neodmyslitelně patří Palác princů, v němž po jeho rekonstrukci našla sídlo městská knihovna a kronika města.

Názory na sociorealistickou architekturu (za hranicemi známou též jako tradicionalismus nebo poválečná moderna) se různí. Ve světě jde však o legitimní styl, jehož budovy se dnes stávají chráněnými památkami. Nejinak je tomu v Ostrově, jehož historické jádro je památkovou zónou, kterému vévodí majestátní Kulturní dům, postavený mezi lety 1954–1955.

O poznání temnější podobu 50. let skýtá Rudá věž smrti, zapsaná na seznamu UNESCO. Jak už název napovídá, připomíná tragický osud politických vězňů, kteří za nelidských podmínek pracovali v uranových dolech. Dnes slouží jako pietní místo a přijímá i prohlídky, ideálně domluvené předem.

V článku jsme čerpali i z webové stránky města Ostrov, zivykraj.cz, krusnehory.cz.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama