Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Plzeňský kraj ocenil nejlépe opravené památky – Přeštice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

V Plzni se uskutečnil Den památek Plzeňského kraje. Vrcholem je vyhlášení výsledků a předání ocenění v soutěži Památka Plzeňského kraje 2023.

Jak pro MEDIASHOW.cz uvedla tisková mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová, soutěž vyhlašuje tamní kraj za účelem ocenění nejlepší realizace obnovy nemovité kulturní památky.

„V roce 2023 se jednalo o již šestý ročník soutěže, která je vyhlašována ve dvou kategoriích – Sochy a drobná architektura a Stavby. Nejlépe opravené památky mohla vybírat i veřejnost prostřednictvím hlasování na webových stránkách soutěže. Hlasování probíhalo od 4. 12. 2023 do 31. 1. 2024 a celkem bylo na podporu soutěžních památek zasláno 2782 platných hlasů,“ upřesnila Eva Mertlová.

Hlavní cenu „Památka Plzeňského kraje“ 2023 v kategorii pro stavby získala Římskokatolická farnost Přeštice za celkovou obnovu národní kulturní památky kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Oprava této významné krajinné dominanty jižního Plzeňska zahrnovala kompletní restaurování interiéru i celkovou obnovu fasády kostela, díky nimž byla oživena krása této památky vybudované stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem, která je největší barokním kostelem v České republice postaveným mimo Prahu.

Péče o historické objekty je náročná

„Plzeňský kraj má zájem na zachování svého bohatého kulturního dědictví. Úcta k dílu našich předků a stavitelů historických památek je důležitá pro to, aby jejich odkaz zůstal uchován pro naši generaci i pro ty budoucí. Péče o kulturní památky a historické objekty je velice náročná, ale nezbytná pro poznání naší kulturní historie,“ řekl Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje.

„Nejen pro přírodu, živou kulturu, ale i pro krásné památky je náš kraj vyhledávaným turistickým cílem a inspirací pro umělce různých odvětví. Z opravených památek nemají radost jen jejich majitelé, ale i všichni ostatní, kteří mají možnost je navštívit a dozvědět se něco zajímavého z naší historie,“ doplňuje Libor Picka, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama