Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Poděbrady se i letos zaplňují tisícovkami turistů a lázeňských hostů
Poděbrady, zámek

REPORTÁŽ Necelých padesát kilometrů na východ od Prahy leží Poděbrady na řece Labi. Město je vyhledávaným cílem turistů i lázeňských hostí a pacientů.

Na výlety do Poděbrad jezdím poměrně často, tedy i několikrát ročně. A potkávám v parcích a na kolonádách a před lázeňskými domy spoustu místních občanů a zřejmě i turistů, kteří obdivují pestrou mozaiku historických památek.

Mnozí návštěvníci zde tráví svůj ozdravný pobyt v proslavených lázních s více jak staletou tradicí.

Turistické informační centrum Poděbrady poskytuje všem zájemcům o pobyt a návštěvu pamětihodností, lázní ve městě souhrn toho nejzajímavějšího, co s Poděbrady a okolím souvisí.

Poděbrady počtem obyvatel převyšujícím 14 tisíc se řadí k významným centrům Středočeského kraje. A jak jsem již podotkl, především v letních měsících se město zaplňuje tisícovkami turistů a lázeňských pacientů.

Historie Poděbrad

Historie Poděbrad sahá až do období před vznikem samostatného českého státu, kdy tudy procházela významná obchodní cesta mezi Prahou a oblastí východních Čech a poblíž brodu přes řeku Labe byla založena osada, které se dle své polohy začalo říkat „pode brody“.

Z tohoto označení lze vyvozovat dnešní název města Poděbrady, který se poprvé objevuje v oficiálních dokumentech z druhé poloviny 12. století.

Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Podcast: Oblíbená místa s Radiem Energic a MEDIASHOW.cz
Advertorial

Největšího rozkvětu Poděbrady dosáhly pod vedením pánů z Kunštátu, jejichž nejznámějším představitelem byl skvělý politik i hospodář Jiří z Poděbrad, který je s dějinami města neodmyslitelně spojen. Ten měl i klíčový podíl i na povýšení Poděbrad na město v roce 1472.

Poděbrady změnilo především 20. století

V dalších staletích se zásadně měnila architektonická podoba města, která byla částečně vynucena i tragickým poškozením Poděbrad během třicetileté války, či ničivým požárem v roce 1832.

Od tohoto roku pak bylo rozhodnuto pokračovat ve stavebních úpravách ve městě pouze za použití kamene. To se na dnešní podobě města výrazně projevuje.

V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
V Rychnově nad Kněžnou si zavzpomínáte na Bylo nás pět
Advertorial

Nejdůležitější proměnu město prodělalo ve dvacátém století. Poté co byl roku 1905 na zámeckém nádvoří navrtán silný pramen minerální uhličité vody, Poděbrady se začaly měnit v lázně, které se postupně rozšířily do malebného areálu a vtiskly městu punc půvabného místa klidu a zdraví.

Magnetem Poděbrad jsou lázeňské parky

Při návštěvě Poděbrad by návštěvník neměl vynechat nádherný lázeňský park, jehož součástí jsou slavné květinové hodiny, starobylý zámek, na jehož nádvoří byl nalezen minerální pramen, pozoruhodné náměstí s dominantní sochou Jiřího z Poděbrad od Bohuslava Schnircha, či Mariánským sloupem.

Za vidění též stojí proboštský kostel Povýšení sv. Kříže, či Havířský kostelík, který zájemci naleznou při cestě k poděbradské jízdárně.

V článku jsme čerpali i z webových stránek Atlas Česka.

Přihlásit přes Seznam

Regiony

Tip od MEDIASHOW:

Doporučujeme

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama